Mistrzostwo bez dopingu

Myślisz, że potrzebujesz nowej płyty głównej i pamięci DDR, aby Twój komputer stał się superwydajną maszyną? Sprawdź, jakie możliwości dają najnowsze procesory AMD Athlon 1300 i Duron 900 MHz, które współpracują także z obecnie dostępnymi płytami głównymi

Zanim pamięci DDR na dobre zagoszczą w naszych komputerach, prawdopodobnie pojawią się już procesory następnej generacji. Na razie poza małymi wyjątkami w sklepach znaleźć można niemal wyłącznie płyty główne obsługujące zwykłe moduły SDRAM. Jak wielki potencjał drzemie jeszcze w tej platformie, pokazują testy najnowszych procesorów firmy AMD – Athlona 1300 i Durona 900.

Wiele wskazuje na to, iż układ z zegarem o częstotliwości 900 MHz będzie ostatnim modelem Durona z rdzeniem Spitfire. W niedługim czasie zastąpiony zostanie nowym procesorem z jądrem o kodowej nazwie Morgan. Podobny los czeka Athlona – na tegorocznych targach CeBIT AMD pokazało pierwsze egzemplarze układu Palomino. Zanim to nastąpi, prawdopodobnie pojawią się w sprzedaży Athlony taktowane zegarem do 1500 MHz.

Moc obliczeniowa obu układów AMD naprawdę może budzić respekt. Mimo zastosowania zwykłych pamięci PC100 i magistrali FSB 100 MHz (efektywnie 200 MHz) wydajność Athlona przewyższa osiągi wszystkich procesorów, jakie dotychczas testowaliśmy, nie wykluczając Pentium 4 czy nawet Athlona 1200 pracującego z pamięciami DDR. W zastosowaniach multimedialnych model z zegarem 1300 MHz nie jest co prawda szybszy od najmocniejszego układu Intela, ale już pod względem wydajności w zastosowaniach graficzno-biu- rowych bije konkurencję na głowę. Dowód? W SYSmarku 2000 uzyskał 200 punktów, czyli o ponad 35 więcej niż inne procesory. Nawet w teście polegającym na skompresowaniu krótkiej sekwencji filmowej do pliku AVI, w czym dotychczas przodowały procesory Pentium 4, najszybszy okazał się Athlon 1300.

Przeznaczonego dla bardziej oszczędnych klientów Durona 900 MHz trudno uznać za produkt low-endowy. We wszystkich przeprowadzonych testach był on wyraźnie szybszy od procesora Pentium III 800 MHz Intela. Nie jest to może wynik oszałamiający, ale dla przeciętnego użytkownika taka moc przetwarzania w zupełności wystarczy do większości zastosowań. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż produkt AMD jest ponadto znacznie tańszy od Pentium III, trudno oprzeć się wrażeniu, że zakup najnowszego Durona to prawdziwa okazja.

Athlon 1300 MHz
Gniazdo: Socket A
Taktowanie: 13×100 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,75
Napięcie I/O [V]: 3,3
Cache L1 dane [KB]: 128
Cache L2 [KB]: 256
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: ok. 1230 zł
+ wysoka wydajność, szczególnie jednostki zmiennoprzecinkowej
– intensywne nagrzewanie się w czasie pracy

Duron 900 MHz
Gniazdo: Socket A
Taktowanie: 9×100 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,6
Napięcie I/O [V]: 3,3
Cache L1 dane [KB]: 128
Cache L2 [KB]: 64
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 440 zł
+ wysoka wydajność
+ bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny

Producent: AMD, USA
http://www.amd.com/
Dostarczył: AMD Polska, Głogów
tel.: (0-76) 835 21 52, faks: 835 21 52
e-mail: [email protected]
http://www.amd.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.