Nagrywanie bez czekania

Masz pięć minut? Jeżeli tak, to zdążysz jeszcze nagrać sobie płytę CD. Dostępnych jest już kilka napędów CD-RW pracujących z prędkością 16×. Sprawdźcie, czy warto wydać ponad 1400 zł na nagrywarkę nowej generacji.

Rywalizacja o tytuł producenta najszybszego napędu CD-ROM dotyczy obecnie także nagrywarek CD-RW. Sprzedawane dziś modele pracować mogą z szybkością 16× (2,4 MB/s). Czy jednak pogoń za szybkością nie wpłynęła negatywnie na jakość napędów?

Na rynku pojawia się coraz więcej nagrywarek przystosowanych do zapisu płyt CD-R z prędkością 16× (2,4 MB/s), choć całkiem niedawno napędy CD-ROM pracujące z taką szybkością stanowiły rzadkość. Wśród nowych modeli są Plextor PX-W1640TA oraz TDK CyClone 16/10/40. Konstrukcja Plextora stanowi rozwinięcie wcześniejszego, bardzo udanego modelu PX-W1210A (patrz: CHIP 11/2000, s. 96). Choć oba napędy zawierają znaczną liczbę identycznych podzespołów, ulepszono trochę ich konstrukcję mechaniczną – szuflada urządzenia wysuwa się ciszej, nie występują także znane z wcześniejszych modeli luzy. Po raz pierwszy w swych nagrywarkach standardu ATAPI japoński producent zastosował wentylator. Nie zwiększyło to jednak w istotny sposób poziomu emitowanego hałasu. Szum występujący podczas odczytu z prędkością 40× jest mniejszy niż w przypadku wielu napędów CD-ROM. Co ciekawe, na tylnym panelu znajdują się dwa piny oznaczone jako „zarezerwowane”. Ich zwarcie powoduje uaktywnienie trybu komunikacji Ultra DMA/33 (standardowo obsługiwany jest tylko Multi Word DMA-2 – 16,67 MB/s). Choć operacja ta nie wpływa na wzrost prędkości odczytu danych, zapewnia dwukrotne zmniejszenie obciążenia procesora.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
news://news.vogel.pl/chip.artykuly
Pytania techniczne:
news://news.vogel.pl/chip.hardware
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.