Pakiety pod kontrolą

Administratorzy amatorskich sieci często pokrzywdzeni są z powodu braku tanich narzędzi pomocnych w kontrolowaniu ruchu sieciowego. Dzięki monitorowi CommView nawet użytkownicy modemów dowiedzą się wiele nowego o swoim komputerze.

Coraz częściej powstają sieci osiedlowe, podłączane do Internetu, tworzone przez amatorów. Nie stać ich, niestety, na profesjonalne oprogramowanie analizujące ruch w sieci. Z powodu ograniczeń finansowych często niemożliwe jest przeprowadzenie kontroli stanu w sieci w razie jakichkolwiek problemów. Trudno nawet stwierdzić, czy powolna transmisja danych jest spowodowana awarią sprzętu czy po prostu nadmiarem ruchu.

Dzieki prezentacji graficznej danych w monitorze sieciowym CommView 2.5 szybko zorientujemy się, że w naszej sieci coś jest nie tak.

Niedrogi program CommView firmy Tamosoft umożliwia śledzenie aktywności sieciowej komputera, jednocześnie pozwalając na analizę danych. Dzięki aplikacji można stworzyć listę sieciowych połączeń nawiązanych w naszej sieci lokalnej, jak również bezpośrednio dotyczących naszego komputera. Program analizuje nie tylko pakiety generowane przez kartę sieciową, ale również przez kartę Dial-Up, co zaciekawi wszystkich łączących się z Internetem przez modem. Przeglądając zasoby WWW, często nawet nie domyślamy się, z iloma serwerami jednocześnie kontaktuje się nasz komputer i jakie informacje wysyła przy tym w świat. Tymczasem jedno połączenie może generować zaskakująco duży ruch w sieci.

CommView pozwala na pełną analizę połączeń realizowanych przez wiele znanych protokołów (np. TCP, UDP, ICMP). Wszystkie dane mogą być zapisywane do dzienników i zostać poddane analizie w późniejszym czasie. Można również eksportować i importować dane w formatach innych znanych aplikacji, służących do analizowania ruchu w sieci.

Dzięki bogatej funkcji określania reguł monitora możliwe jest zapisywanie i analizowanie danych, takich jak pakiety przychodzące, wychodzące lub tylko „odbijające się” od naszej karty sieciowej. Wszystko z uwzględnieniem konkretnych adresów IP, adresów sprzętowych i określonych portów. Możliwe jest nawet wyszukiwanie w pakietach krążących w naszej sieci określonego ciągu znaków.

Wszystkie wymienione zasady można zapisać w pliku konfiguracyjnym i w dowolnym czasie wczytać go do programu, dzięki czemu stworzymy kilka niezależnych profili monitorowania. Oczywiście przy dużym ruchu w sieci, nawet przy filtrowaniu pakietów, informacji może być tak wiele, że uniemożliwi nam to szybką analizę. Dlatego autorzy monitora udostępnili również funkcje sortowania oraz wyszukiwania pakietów zgodnie ze wszystkimi ich parametrami.

Program CommView okaże się bardzo przydatny wszystkim tym, którzy zajmują się administrowaniem sieci LAN i ochroną jej zasobów. Także amatorzy korzystający z Internetu przez modem chętnie zapoznają się ze stanem sieci w ich domowym komputerze.

Administratorzy sieci znajdą w programie przydatną funkcję generowania raportów w postaci gotowej strony w formacie HTML, co umożliwia prezentację danych o ruchu w sieci na serwerze WWW bez dodatkowych nakładów pracy. Aplikacja ma także wbudowany moduł wizualizacji graficznej wszystkich analizowanych danych. Za duży plus programu należy uznać bardzo dobrze opracowaną pomoc oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ), które autorzy CommView zamieścili na swojej stronie WWW. Przeszkodą dla niektórych może być brak polskiej wersji.

Aplikacja oferowana jest w trzech wersjach pozwalających na kontrolę na różnym poziomie i pracę w różnych systemach w zależności od ceny. Najtańszy produkt (za 49 USD) oprócz tego, że działa jedynie w systemach Windows 95/98/ Me, kontroluje tylko pakiety przychodzące i wychodzące z jednego komputera. Za nieco wyższą cenę (79 USD) otrzymamy natomiast monitor przeznaczony do zastosowania na platformie 9x/Me i nadzorujący całą sieć. Najdroższa opcja (119 USD) z kolei przypadnie do gustu zwolennikom Okienek z serii 2000.

CommView 2.5
Wymagania: Pentium 60,
16 MB RAM, Windows 95/98/Me/NT/2000, ok. 5 MB na dysku
+ przejrzystość analizowanych danych
+ bardzo dobrze opracowana pomoc

Producent: Tamosoft, Cypr http://www.tamosoft.com/
Rejestracja: 49­119 USD
Na CHIP-CD 5/2001 w dziale Software | Nowe produkty znajduje się testowa wersja programu CommView 2.5

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.