Sieć w biegu

Test usługi GPRS.

GPRS miał być szansą na szybkie połączenie z Internetem przez komórkę. Czy jest tym, na co tak długo czekaliśmy, i czy spełnia nasze wymagania?

General Packet Radio Service to pakietowa transmisja danych. Dzięki niej możliwe są: dostęp do Internetu, szybsze przeglądanie stron WAP oraz – co najważniejsze – niższe opłaty za te usługi. Oprócz tych niewątpliwych zalet trzeba zauważać jednak i wady takiego rozwiązania. Należy do nich brak możliwości przesyłania mediów strumieniowych, np. audycji typu showcast (muzyka, filmy itd.).

Na naszym rynku usługę GPRS oferują wszystkie sieci GSM. Zgodnie z tym, co podają poszczególni operatorzy, najwcześniej wystartowała Idea (połowa sierpnia 2000 r.), tuż za nią była Era, a w chwilę później Plus. Premiery tej usługi odbyły się niemal jednocześnie, jednak korzystać z niej mogli tylko wybrańcy mieszkający w Trójmieście i stolicy. Za faktyczny moment uruchomienia GPRS-u trzeba jednak uznać pierwsze miesiące tego roku, gdyż wcześniej nie było dostępnych odpowiednich telefonów. W chwili obecnej można zaryzykować stwierdzenie, że w większych aglomeracjach kraju usługa ta działa. Czy jest tak rzeczywiście? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie z punktu widzenia mieszkańca jednego z tych miast – Wrocławia.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Ideahttp://www.idea.pl/
Erahttp://www.eragsm.pl/
Plushttp://www.plusgsm.com.pl/
Netmonitor w Nokii
http://marcin-wiacek.fkn.pl/
W dziale Internet | Technologia GPRS znajduje się program NetStat Live 2.11