Taktyczny odwrót

Test procesora Pentium 4 1,3 GHz firmy Intel.

Pomiędzy wprowadzonymi do sprzedaży procesorami Pentium 4 oraz najszybszymi nawet układami Pentium III powstała spora luka. Nie chcąc dopuścić do sytuacji, w której z cenowego zróżnicowania produktów Intela skorzysta coraz silniejsza konkurencja (AMD), procesorowy gigant zaprezentował kolejny model Pentium 4, taktowany zegarem o częstotliwości 1,3 GHz. Nieco wolniejszy układ, dzięki planowanym obniżkom cen, ma stać się wkrótce dostępny także w tańszych komputerach. Czas pokaże, czy specjaliści od marketingu Intela i tym razem zdołają przekonać producentów i użytkowników do przesiadki na nowe procesory.

Oprócz silnej konkurencji ze strony AMD przeszkodą w opanowaniu rynku mogą okazać się poczynania samego Intela. Po pierwsze, ciągle jeszcze produkowane, szybkie modele procesora Pentium III są tańsze i nie wymagają zakupu zupełnie nowej płyty głównej. Po drugie zaś, sam Intel zapowiada, że kolejne układy z rodziny Pentium 4 będą wymagały innego złącza i zapewne także nowego chipsetu. Prawdopodobnie nowy zestaw układów płyty głównej przystosowany będzie do współpracy z pamięciami SDRAM, a być może także DDR (chipsety tego typu anonsują inni producenci). Po trzecie wreszcie, nie należy zapominać o zapowiadanych procesorach Pentium III wykonanych w technologii 0,13 mikrona, które przekroczą barierę, jaką dla starszych modeli stanowiła częstotliwość 1000 MHz.

Na razie w sprzedaży pojawiają się komputery z układem Pentium 4 1,3 GHz, a ich wydajność, szczególnie w zastosowaniach audio i wideo, jest znacznie wyższa niż maszyn wyposażonych w Pentium III. Dużą różnicę zauważyć można już w przypadku aplikacji nie zoptymalizowanych pod nową listę rozkazów SSE2. Po pojawieniu się programów wykorzystujących nowe rozszerzenie, wydajność układów Pentium 4 w dziedzinie strumieniowego przetwarzania danych znacznie się zwiększy.

Jeśli chodzi o rozwiązania konkurencyjne, to lepszą wydajnością mogą się poszczycić jedynie zestawy z procesorem AMD Athlon 1200 wyposażone w kości pamięci DDR. W zastosowaniach biurowych najwolniejszy Pentium 4 nieznacznie ustępuje także Athlonowi 1100 pracującemu ze zwykłymi pamięciami SDRAM. Przyszłość najsłabszego modelu Pentium 4 jest więc na razie dość niepewna.

Pentium 4 1,3 GHz
Gniazdo: Socket 423
Taktowanie: 13×100 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,7
Napięcie I/O [V]: 3,0
Cache L1 dane [kB]: 8
Cache L1 ETC (instrukcje) [KB]: 8
Cache L2 [kB]: 256
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 1700 zł
+ wysoka wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych
+ efektywna magistrala FSB 400 MHz
– wymaga specjalnego zasilacza

Producent: Intel, USA
http://www.intel.com/
Dostarczył: Optimus, Nowy Sącz
tel.: (0-18) 444 06 70, faks: 443 71 85
e-mail: [email protected]
http://www.optimus.com.pl/