Wiedza w osiemnastu odsłonach

Wersja beta pierwszego zeszytu nowej Encyklopedii pwn.pl

Mniej więcej przed pięciu laty trafiła do redakcji CHIP-a pierwsza „krążkowa” encyklopedia PWN. Pamiętam, że ówczesny interfejs programu, aż raził swą niedoskonałością. Był kompletnie różny od obowiązujących wtedy standardów. Owa odmienność oznaczała m.in. dyskusyjną estetykę i problematyczne poruszanie się po programie. Minęło kilka lat, w ciągu których zmieniło się wiele (łącznie z nazwą autora aplikacji, który – zgodnie z panującą modą – przechrzcił się na „pewuen-kropka-peel”). I znów mam w rękach płytę z encyklopedią. I znów interfejs tchnie innością. Ale jakże inna jest ta „inność”… Estetyczna i finezyjna (choć oszczędna w kolorach i formie) szata graficzna, całkowicie intuicyjna nawigacja – sam smak, aż chce się klikać…

Jak zmieścić dwie encyklopedie na jednym krążku? Encyklopedia pwn.pl to połączenie tekstowej części Encyklopedii na dwóch płytach z nową bazą wiedzy, którą stworzono specjalnie do tego projektu.

A klikać się chce. Trzeba jednak ostrożnie… Dlaczego? Ano dlatego, że jest to wersja beta. I nie byłoby w tym nic dziwnego… przecież oficjalne wersje beta czasem dostają się w ręce mediów. Tym razem jednak udało się nam jako JEDYNEJ redakcji dotrzeć do CD-R-a pierwszego „tomu” nowej, odcinkowej Encyklopedii pwn.pl. Od razu uprzedzę wątpliwości tych Czytelników, którzy na bieżąco śledzą rynek encyklopedii multimedialnych, a szczególnie PWN-u. Owe 18-częściowe wydawnictwo nie jest reedycją poprzedniej serii (tej na czerwonym kartoniku), chwytem marketingowym czy też odgrzewanym kotletem. To całkowicie nowy produkt, zbudowany na bazie absolutnie świeżego „wsadu merytorycznego” w postaci bodaj tysiąca obszernych (od kilku do kilkunastu stron maszynopisu) artykułów przeglądowych, których autorzy wywodzą się ze środowiska naukowego. Oprócz tego do każdej encyklopedii-miesięcznika jest warstwa hasłowo-tekstowa „Encyklopedii na dwóch płytach”, która z kolei jest elektronicznym odpowiednikiem papierowej „Encyklopedii PWN w trzech tomach”. Liczy ona około 100 tysięcy haseł.

Jak wspomniałem, już sam nieszablonowy layout aplikacji sugeruje „nowe myślenie” (czytaj: bliskość Internetu). Ekran główny bowiem podzielono – wedle powszechnie panującego w projektowaniu witryn WWW zwyczaju – na trzy części-szpalty. Po lewej stronie programu umieszczono rozwijane drzewo kategorii, które stanowią miejsce osadzenia artykułów przeglądowych (obszernych tekstów napisanych specjalnie do tej serii), moduł środkowy to miejsce, gdzie wyświetlane są aktualnie wyszukane hasła lub znalezione artykuły, prawą stronę ekranu zajmują zaś rodzaje materiału multimedialnego (artykuły, eseje, wykłady, animacje, zestawienia, hasła tekstowe, tabele, zdjęcia, rysunki, mapy etc.) zgromadzonego w Encyklopedii pwn.pl. Kategorie te są równocześnie swego rodzaju filtrem. Za jego pośrednictwem można „odławiać” typy haseł, które chce się wyświetlić.

Paski białe i kolorowe: taka szata graficzna ułatwia czytelność i przeglądanie haseł.

Osiemnastoczęściowy periodyk (nie licząc numerów specjalnych), który będzie pojawiał się na rynku wydawniczym (empiki, dobre księgarnie z działami multimedialnymi i hipermarkety) – jak nietrudno obliczyć – przez najbliższe pół roku, podzielono na dwie naprzemiennie ukazujące się serie: Natura i Kultura. W ramach nieparzyście numerowanej „natury” ukażą się zeszyty: Wszechświat; Życie; Człowiek; Środowisko; Czas, przestrzeń, materia; Nauki przyrodnicze; Świat przyrody i Atlas – część pierwsza. Na parzystą „kulturę” składać się zaś będą CD-ROM-y: Świat starożytny, Cywilizacje Europejczyków, Cywilizacje obu Ameryk, W kręgu islamu, Cywilizacja indyjska, Cywilizacje Dalekiego Wschodu, Na południe od Sahary, Świat współczesny, Atlas – część druga .

Pierwsza część partworku (z serii o naturze), opatrzona tytułem Ziemia, zawiera prawie 8000 haseł tematycznych, wśród których znajduje się prawie 1500 zdjęć i rycin, kilkadziesiąt testów i pytań oraz wspomniane 100 000 haseł, animacje, wykłady i inne formy uatrakcyjniające zawartość skarbnicy wiedzy. Tematyka pierwszego krążka z „czarnej serii” (kolor interfejsu) swym zasięgiem obejmuje Ziemię jako planetę, historię jej odkrywania, środowisko człowieka i jego dzieje w powiązaniu z otoczeniem. Lwia część animacji dotyczy budowy naszej planety oraz procesów ją kształtujących.

W prawym dolnym rogu ekranu projektanci aplikacji umieścili grupę opcji związanych z Siecią (noszą one zresztą nazwę Internet ). W jej ramach znajdują się odnośniki do stron związanych z aktualnie wyszukanym tematem i łącza do haseł zawartych w internetowej encyklopedii, znajdującej się pod adresem www.encyklopedia.pwn.pl. Oprócz wymienionych odsyłaczy widać jeszcze jeden, którego celem jest zachęcenie użytkownika danego krążka tematycznego do zakupu innych wydawnictw w mieszczącej się na stronach wydawnictwa księgarni internetowej.

Na podstawie wersji beta trudno wydać miarodajną opinię o jakichkolwiek produktach. Tym bardziej że zwykle zawierają one jeszcze sporo błędów i niedociągnięć, a prace nad nimi trwają niemal do końca. Bywają jednak aplikacje, które wzbudzają zaufanie od pierwszego spojrzenia (czytaj: uruchomienia). Widać w nich styl, klasę, solidność i rzetelność. Do nich właśnie wydaje się należeć Encyklopedia pwn.pl.

Reklama
PS Jeśli zauważone w becie błędy pojawią się w handlowej wersji… taryfa ulgowa zniknie;-)

Encyklopedia pwn.pl – Ziemia beta
Liczba CD: 1 (każda z części)
Język: polski
Wymagania: PC Pentium, 16 MB RAM, napęd CD- -ROM 4x, Windows 9x/Me/2000/NT, ok. 130 MB na dysku
+ estetyczny interfejs
+ obszerne omówienia zagadnień
+ niska cena
-stała rozdzielczość pracy

Producent: pwn.pl, Wrocław
tel./faks: (0-71) 360 95 21
e-mail: [email protected]
http://www.pwn.pl/
Cena: 24,90 zł