Z przybornika hakera

Zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć hasła do BIOS-u lub ważnego arkusza Excela? Zobacz, jak poradzić sobie z problemami tego typu jak najmniejszym nakładem sił.

Hasło jest najprostszą i najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia ważnych danych przed dostępem niepowołanych osób. Co jednak zrobić, gdy zapomnimy, jakiej kombinacji znaków użyliśmy do zakodowania książki adresowej czy listów służbowych?

Jeszcze zupełnie niedawno kryptografia kojarzyła się większości ludzi z Enigmą oraz tajnymi operacjami wojskowymi, a kody i hasła – ze słynnym asem brytyjskiego wywiadu o kryptonimie 007. Dziś, używając algorytmów szyfrujących, możemy zabezpieczyć dane prawie wszystkich rodzajów: od dokumentów pakietów biurowych, poprzez archiwa plików, aż po pocztę elektroniczną i dowolne dane na dysku twardym. Od początku historii pecetów hasła służą również do blokowania całego komputera – mowa tu o zabezpieczeniach implementowanych w BIOS-ie maszyny.

Otoczeni różnego rodzaju zabezpieczeniami, jesteśmy zmuszeni do pamiętania kodów PIN zapewniających dostęp do telefonów komórkowych, kont bankowych, coraz częściej bez znajomości odpowiedniej kombinacji cyfr nie wejdziemy nawet do własnego biura. Hasłem zabezpieczona jest każda skrzynka pocztowa, konto w „przyzwoitym” systemie operacyjnym, a wiele aplikacji rozpoczyna działanie od wyświetlenia okienka z prośbą o podanie hasła… no właśnie, jak ono brzmiało?

Problemy z zapamiętaniem kodów dostępu są tak powszechne, że w Internecie można znaleźć sporo wskazówek, a nawet gotowych programów, pomagających w „odzyskiwaniu” zapomnianych haseł. Za używanie wielu z nich powinniśmy zapłacić, czasem jednak można też znaleźć dobre i darmowe aplikacje, „łamiące” hasła.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Hasła BIOS-u
!BIOS
http://www.11a.nu/
CmosPwd
http://www.esiea.fr/public_html/ Christophe.GRENIER/
Hasła ukryte pod „gwiazdkami”
SnadBoy’s Revelation
http://www.snadboy.com/
Hasła do dokumentów Office’a
ElcomSoft
http://www.elcomsoft.com/
Password Crackers
http://www.password-crackers.com/
PSW-Soft (Pavel Semjanov)
http://www.ssl.stu.neva.ru/psw
Inne
Password Generator
http://members.xoom.com/segobit/
Narzędzia do odzyskiwania haseł
http://www.hacking.w.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.