Za plecami peceta

Standard USB OnTheGo.

Na rynku rozwiązań komunikacyjnych dla urządzeń przenośnych zaczyna robić się ciasno. W szranki ze standardem Bluetooth i FireWire staje nowa mutacja magistrali USB.

Szacuje się, że na świecie funkcjonuje ponad pół miliarda urządzeń wyposażonych w port USB. Popularność tego standardu (a de facto dominacja na rynku) powoduje, że jest on wykorzystywany prawie wszędzie. Rosnące możliwości peryferiów i urządzeń przenoś-nych obnażyły jednak pewną słabość stosowanego rozwiązania. Do wymiany danych z jakimkolwiek innym „bratem w USB” jest potrzebny komputer, co bardzo często jest niewygodne. Czegóż więc brakuje skanerom czy aparatom cyfrowym? Kontrolera USB, który jednocześnie może pełnić funkcję hosta (magistrala USB jest typu master-slave).

„Raz, dwa, trzy – z gry wypadasz ty!” Wkrótce wielu urządzeniom przenośnym i peryferyjnym pecet nie będzie już potrzebny, bo będą one mogły komunikować się bezpośrednio między sobą.

Głównym pomysłodawcą nowego rozwiązania jest producent chipów USB – firma TransDimension. USB Implementers Forum powołało grupę opracowującą standard, który nazwano USB OnTheGo (w skrócie USB OTG). To dzięki niemu stanie się możliwa bezpośrednia komunikacja między co bardziej „inteligentnymi” urządzeniami elektronicznymi. Połączenie aparatu cyfrowego z drukarką pozwoli szybko przenieść zdjęcie na papier, palmtop „spięty” z telefonem komórkowym zyska połączenie z Internetem, odtwarzacze plików MP3 będą mogły wymieniać się nagraniami – lista możliwych zastosowań jest długa. Nowe złącze będziemy mogli znaleźć nie tylko w różnego typu urządzeniach przenośnych (takich jak palmtopy, aparaty cyfrowe, komórki, odbiorniki GPS, odtwarzacze MP3), ale też w urządzeniach stacjonarnych (np. skanerach, drukarkach, zewnętrznych pamięciach masowych, przystawkach internetowych).

Gniazdo interfejsu USB OnTheGo ma mniejsze rozmiary niż „zwykłe” USB. Nowy jest również protokół komunikacyjny. Użytkownik nie będzie się musiał o nic troszczyć, bo urządzenia wynegocjują między sobą, które z nich to master, a które slave.

Na rynku USB OnTheGo będzie musiał się zmierzyć z Bluetooth oraz FireWire (IEEE–1394). Standard ma szanse zostać zatwierdzony w lecie, potem powinny się pojawić układy obsługujące USB OTG, a przed końcem roku produkty wykorzystujące nową technologię. Jest więc szansa, że wśród gwiazdkowych prezentów znajdziemy model komórki z USB.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
USB OnTheGo
http://www.usbonthego.com/
USB.org
http://www.usb.org/
TransDimension
http://www.transdimension.com/