Zadbaj o etykietę

Opis poprawnej konfiguracji właściwości Outlook Expressa

Jeśli nie skonfigurujemy porawnie naszego Outlook Expressa, to przez przypadek możemy popsuć swoją opinię u innych internautów. Kilka zmian w opcjach progamu szybko temu zapobiegnie.

W czołówce najczęściej używanych usług internetowych jest dziś bez wątpienia poczta elektroniczna. Także z grup dyskusyjnych korzysta sporo osób. Do ich obsługi stworzono już setki, jeżeli nie tysiące rozmaitych programów i aplikacji, odznaczających się różnym stopniem skomplikowania oraz użyteczności.

Rys. 1. Parametry wysyłania i czytania Outlook Expressa ustawiamy w oknie dialogowym Opcje, wywoływanym poleceniem Narzędzia | Opcje.

Niezaprzeczalnym liderem w tej kategorii wśród aplikacji przeznaczonych dla środowiska Windows jest Outlook Express. Stało się tak zapewne nie tylko dzięki możliwości wygodnego korzystania zarówno z klienta pocztowego, jak i przeglądania grup dyskusyjnych, ale także dlatego, że producent programu, czyli firma Microsoft, dołącza go za darmo do swoich systemów operacyjnych.

Żaden, nawet najlepszy, program nie będzie jednak dobrze funkcjonował, jeśli go poprawnie nie skonfigurujemy. Większość ustawień dokonujemy zazwyczaj jednokrotnie, podczas pierwszego uruchomienia. Najczęściej wprowadzane przez nas zmiany mają na celu dostosowanie aplikacji do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Istnieją jednak opcje, których działanie jest na pierwszy rzut oka niedostrzegalne. Są one związane np. ze standardami kodowania oraz rozmaitymi formatami wysyłanych wiadomości. Liczba wspomnianych standardów jest niestety tak duża, że od razu przywodzi na myśl przypowieść o nieszczęsnych budowniczych biblijnej wieży Babel i pomieszaniu ich języków. Tak wielka różnorodność sprawia również, że zmuszenie do współpracy rozmaitych programów pocztowych oraz klientów grup dyskusyjnych nie należy z pewnością do łatwych zadań.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: gdyby w naszym kraju obowiązywały dwa lub trzy różne kodeksy ruchu drogowego, to każdy użytkownik dróg mógłby wybrać dowolne przepisy, które chciałby stosować. Wkrótce zapanowałby chaos, który w praktyce uniemożliwiłby poruszanie się po drogach. W przypadku poczty elektronicznej jest podobnie. Ponieważ istnieją obecnie różne formaty i sposoby kodowania wiadomości, ich odczyt jest czasami utrudniony, a na ekranie zamiast polskich znaków diakrytycznych często obserwujemy dziwne „robaczki”.

Niektórzy użytkownicy poczty, chcąc uniknąć nieporozumień oraz mając na uwadze to, że nie wszyscy jednakowo skonfigurowali swoje oprogramowanie, zrezygnowali z używania polskich znaków w listach. Nie rozwiązuje to jednak problemu i czasami jest objawem lenistwa. Wprowadzenie opisanych w dalszej części artykułu zmian w ustawieniach Outlook Expressa z pewnością znacznie ułatwi życie użytkownikom będącym potencjalnymi odbiorcami naszych wiadomości, a używającym innego oprogramowania.

Pierwsze porządki

Zacznijmy od ustawień Outlooka bezpośrednio dotyczących formatu wysyłanych wiadomości. Ich odpowiednia konfiguracja przyczyni się do tego, że znaczna większość odbiorców naszej poczty zobaczy na ekranach swoich monitorów poprawnie zdekodowany tekst zamiast niezrozumiałych „krzaków”. W tym celu z menu aplikacji wybieramy opcję

Narzędzia

| Opcje…

i przechodzimy do zakładki

Wysyłanie

(rys. 1). Zaznaczamy opcję

Odpowiedz na wiadomości używając formatu w jakim zostały wysłane

. Dzięki temu jesteśmy prawie pewni, że wysłana przez nas odpowiedź będzie poprawnie odczytana na komputerze odbiorcy. Zostanie ona bowiem wysłana w formacie, który został już wcześniej użyty przez nadawcę listu. Następnie wciskamy przycisk

Ustawienia międzynarodowe…

(rys. 2) i jako domyślne kodowanie wybieramy z listy rozwijalnej opcję Środkowoeuropejski (ISO) .

Rys. 2. Aby mieć pewność, że wszyscy poprawnie odczytają nasze wiadomości, powinniśmy użyć kodowania: Środkowoeuropejski (ISO).

Jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, gdy klient poczty wysyła w nagłówkach niezrozumiałe poza naszym krajem polskie odpowiedniki nagłówków wiadomości (Re ­ Reply, Fw ­ Forward), zaznaczamy także opcję

Przy odpowiadaniu na wiadomość zawsze używaj angielskich nagłówków

.

Mimo iż najczęściej zaleca się, aby poczta elektroniczna była wysyłana zwykłym tekstem, warto pokusić się o poprawne ustawienia także dla formatu HTML. Najpierw ustawiamy jednak domyślny format wysyłanych listów, wybierając w sekcji Format wysyłania poczty opcję Zwykły tekst. Następnie klikamy przycisk Ustawienia zwykłego tekstu i jako format wiadomości wybieramy MIME. W rozwijalnej liście Koduj tekst używając wskazujemy wartość Quoted Printable, która staje się od tej pory domyślnym rodzajem kodowania wysyłanego tekstu. Sprawdzamy też, czy opcja Zezwalaj na 8-bitowe znaki w nagłówkach jest wyłączona (rys. 3). Następnie potwierdzamy zmiany za pomocą przycisku OK. Standard Quoted Printable pozwala na zakodowanie symboli spoza standardowego 127-znakowego zbioru symboli ASCII. W metodzie tej znaki o kodzie większym niż 127 zapisuje się jako trzyznakowy ciąg =xx, gdzie xx jest kodem symbolu w rozszerzonej tablicy ASCII.

Rys. 3. Wysyłając pocztę zarówno zwykłym tekstem, jak i w formacie HTML, używamy kodowania Quoted Printable.

Podobnie jak przy konfiguracji zwykłego tekstu postępujemy w przypadku ustawień dotyczących formatu HTML. Jeżeli nie dokonamy opisanych zmian, a będziemy odpowiadali na wiadomość napisaną z wykorzystaniem HTML, możemy się spodziewać, że u odbiorcy wystąpią kłopoty z poprawnym wyświetleniem tekstu.

Analogiczne czynności przeprowadzamy dla ustawień formatów (tekst i HTML) wiadomości wysyłanych na grupy dyskusyjne. W tym przypadku jednak przy opcji

Koduj tekst używając

­ inaczej, niż miało to miejsce przy wysyłaniu poczty ­ wskazujemy wartość

Brak

(rys. 4).

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Witryna poświęcona Outlook Expressowi
http://www.microsoft.com/windows/oe/
Polska Strona Ogonkowa
http://www.agh.edu.pl/ogonki/
Serwis poświęcony grupom dyskusyjnym
http://www.niusy.pl/