Żywe srebro

Test programu SilverFast 5 Ai.

Stale spadające ceny skanerów znacznie zwiększają popularność tego sprzętu wśród użytkowników. Dostają oni do ręki coraz lepszy sprzęt za coraz mniejsze pieniądze. Niestety, oprogramowanie (sterowniki TWAIN) dostarczane przez producentów, zwłaszcza tanich modeli, ukierunkowane jest głównie na jak najłatwiejszą obsługę. Tymczasem dla wielu osób znacznie ważniejsza jest jakość uzyskiwanych obrazów. Pozostaje zatem mozolne poprawianie w programach graficznych tego, co „zepsuł” skaner, lub zainteresowanie się alternatywnym oprogramowaniem dla swojego sprzętu. Może nim być np. SilverFast 5 Ai .

SilverFast 5 podczas przygotowań do automatycznego skanowania kilku odbitek (wywołany jako plug-in Adobe Photoshop 5).

Firma LaserSoft oferuje swój program w wielu różnych odmianach, gdyż jako oprogramowanie przejmujące całkowitą kontrolę nad sprzętem i zastępujące firmowy sterownik SilverFast musi być przygotowany do współpracy z konkretnym modelem skanera. Dostępna jest też wersja aplikacji przeznaczona dla aparatów cyfrowych oraz do obróbki przygotowanych wcześniej plików. Dochodzą do tego jeszcze „mutacje” przeznaczone dla komputerów PC oraz Mac – i to zarówno w postaci kompletnych sterowników TWAIN, jak i wtyczki dla programu Adobe Photoshop. Na szczęście przed zakupem zdecydować musimy jedynie o „modelu skanera”, gdyż program rozprowadzany jest w pakietach zawierających skaner+oprogramowanie dla danego urządzenia. Ponadto otrzymujemy bogatą dokumentację (w plikach PDF), pliki referencyjne dla wzorców kalibracyjnych IT8 oraz stosowne profile kolorów (ICM) – wszystko do wyboru po angielsku, niemiecku i francusku.

Już pierwsze uruchomienie SilverFasta ukazuje ogromną liczbę dostępnych opcji. Bardzo obiecujące są duże możliwości konfiguracji programu – od zmian w interfejsie graficz-nym, przez podstawowe opcje związane z rozdzielczością, filtrami, formatem wynikowych plików itd., po parametry pracy skryptów automatyzujących pracę aplikacji i profile kolorów. Możemy precyzyjnie kontrolować kolorystykę „wejścia”, wybierając odpowiednie profile dla skanera – i to z rozróżnieniem na materiały „refleksyjne” i transparentne. Po dokupieniu stosownej opcji z wzorcami IT8 do dyspozycji dostępna jest też pełna kalibracja skanera. O wierność barw w oknie podglądu zadbać możemy przez ustawienie odpowiedniego profilu monitora, a właściwy wygląd kolorowych wydruków zapewnią dostępne profile kolorowych drukarek atramentowych i wielu innych, nawet profesjonalnych urządzeń drukujących.

Zawodowcy skorzystają też zapewne z możliwości integracji systemu zarządzania kolorami SilverFasta z programem Adobe Photoshop, zastosowania zewnętrznych tabel separacji itd. Wszystko to pozwala na łatwe opanowanie problemów związanych z zachowaniem wiernego odwzorowania barw w całym procesie obróbki obrazu – od skanowania, przez korekcję w programie graficznym, po wydruk lub naświetlenie.

Zestaw filtrów dla konkretnych typów negatywów fotograficznych podkreśla profesjonalne podejście autorów SilverFasta do skanowania takich materiałów.

Początkujących zainteresuje z pewnością unikatowa funkcja

ScanPilot — szereg ikon obrazujących poszczególne etapy „fachowego” skanowania. Klikając je kolejno, uruchomią oni potrzebną na danym etapie pracy opcję i dzięki pojawiającym się podpowiedziom oraz działającemu w czasie rzeczywistym podglądowi bez problemu poradzą sobie z koniecznymi w danych oknach operacjami.

Doświadczeni użytkownicy docenią za to bezpośredni dostęp do wielu zaawansowanych funkcji. Jest automatyczne skanowanie „wsadowe” (kilku ramek), pełna kontrola nad „automatyką”, powiększenie podglądu oparte na ponownym prescanie, dające szczegółowy obraz najdrobniejszych nawet detali, oraz ustalanie punktu najjaśniejszego i najciemniejszego (ręczne lub automatyczne). SilverFast dysponuje też możliwościami edycyjnymi przypominającymi raczej niezły program graficzny niż sterownik TWAIN. Mamy doskonały densitometr (mierzy tzw. gęstość optyczną), „porównawczy” podgląd obrazujący działanie filtrów Unsharp Masking oraz Descreening, pełne możliwości pracy z histogramem dla dowolnych kanałów barwnych, edycję jasności, kontrastu, nasycenia poszczególnych barw (za pomocą krzywych), korekcję kolorystyki, usuwanie tzw. zafarbów i wiele, wiele innych. Oczywiście wszystkie modyfikacje obrazu wykonywane są na danych pobranych bezpośrednio ze skanera, czyli zawierających pełną, dostępną dla posiadanego urządzenia głębię bitową. Obraz „zawodowego” TWAIN-a dopełniają spory zestaw funkcji związanych ze skanowaniem materiałów transparentnych (np. filtracja zabarwienia określonego typu negatywu) oraz możliwość zapisania wyników skanowania w pełnym 48-bitowym formacie HDR i przekazania plików do obróbki innym osobom.

SilverFast dzięki dobremu zautomatyzowaniu pracy znajdzie zastosowanie u początkujących użytkowników, a za sprawą bogatych możliwości edycyjnych zainteresuje też zawodowych operatorów DTP. Cena programu zależna jest od wartości skanera, z jakim on współpracuje. O ile przy urządzeniach klasy domowo-biurowej sumy nie są duże, o tyle posiadacze drogiego, profesjonalnego sprzętu będą musieli liczyć się z dużym wydatkiem oraz przygotować się na nieco kłopotliwe zabezpieczenie antypirackie w postaci klucza sprzętowego. Można jednak mieć nadzieję, że pojawiające się ostatnio wersje dla tanich skanerów i korzystne cenowo pakiety skaner+SilverFast uczynią ten niezły i już od wielu lat znany w środowiskach DTP program bardziej popularnym także wśród domowych użytkowników.

SilverFast 5 Ai
Wymagania:
Windows 9x/2000/NT 4
16 MB RAM (9x)
24 MB RAM (NT/2000),
ok. 30 MB na dysku
+ bogate możliwości korekcji obrazu
+ dobrze funkcjonująca „automatyka”
+ możliwość użycia profili kolorów ICM
+ kalibracja skanera (opcja z wzorcem IT8)
– brak polskiej wersji

Producent: LaserSoft Imaging, Niemcy
http://www.lasersoft-imaging.com/
Dostarczył: LaserSoft Polska, Kraków
tel.: (0-12) 42 85 040, faks: 42 85 041
e-mail: [email protected]
http://www.lasersoft.krakow.pl/
Cena: zależna od typu obsługiwanego skanera (od ok. 110 do ok. 6700 zł)