Do pracy, informatyku!

W ostatnich miesiącach w Polsce lawinowo rośnie bezrobocie. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych niedawno przekroczyła już 16%. Aż jedna trzecia wszystkich osób niepracujących to ludzie w wieku 18-24 lata (ok. 900 tys.). Co najbardziej niepokojące, stopniowo rośnie również liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem (wg oficjalnych danych 11% młodych bezrobotnych to świeżo upieczeni absolwenci uczelni).

A jak wygląda ta sytuacja w innych krajach? W Unii Europejskiej w tej chwili średnie bezrobocie wynosi 7,8 %, najniższe jest w Luksemburgu – 2,3% a najwyższe w Hiszpanii – 13,5%. Docelowo politycy Unii chcą, aby kształtowało się ono średnio na poziomie 4 % – podobnie jak w Stanach Zjednoczonych czy Japonii.

Ponadto pracę coraz trudniej znaleźć nie tylko w małych miejscowościach, ale ostatnio nawet w Warszawie, co do tej pory nie stanowiło raczej problemu. Sytuacja, w której na jedno wolne miejsce zgłasza się nawet kilkuset kandydatów, powoli staje się normą.

Już w czerwcu za pracą zaczną się rozglądać tegoroczni absolwenci wyższych uczelni. Wiemy, że wśród zainteresowanych podjęciem lub zmianą bieżącego zajęcia jesteście także i Wy – nasi Czytelnicy. Dlatego też zdecydowaliśmy się poruszyć ten temat na naszych łamach i przygotowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych zatrudnieniem w branży teleinformatycznej specjalny dodatek, który – w naszym zamyśle – ma posłużyć Wam pomocą i wskazówkami w znalezieniu się w trudnej obecnie sytuacji na rynku pracy.

Zapraszam do lektury i życzę powodzenia w poszukiwaniach! Redaktor naczelny

Zapraszamy też do naszego serwisu o pracy na strony internetowe http://praca.chip.pl