ISDN z wigorem

Test dwóch modemów ISDN firm DayTrek i Microcom.

Wraz ze wzrostem popularności cyfrowej telefonii ISDN zwiększa się popyt na urządzenia pracujące w tym standardzie. W naszym laboratorium przetestowaliśmy modele DrayTek miniVigor 128 oraz Microcom ISDN Porte Internal TA. Opisywane urządzenia pełnią funkcje modemów, choć w przypadku łączy cyfrowych żadna modulacja akustyczna sygnału nie ma oczywiście miejsca.

Testowany modem ISDN ze złączem USB po względem możliwości dorównuje modelowi wewnętrznemu.

Vigor podłączany jest do komputera przez złącze USB, będące jednocześnie źródłem jego zasilania. Dwie diody sygnalizują gotowość do pracy i transmisję danych. Półprzezroczysta obudowa jest mała i zwarta, stylistyką przypomina iMaca. Samo urządzenie przystosowane jest ponadto do współpracy z komputerami Apple. ISDN Porte ma postać zwykłej, pecetowej karty PCI.

Instalacja obu modemów przebiegła bez problemów – urządzenia były gotowe do pracy natychmiast po załadowaniu sterowników. Mierząc prędkości transferu łączyliśmy się z ISDN-owym numerem dostępowym TP SA, badając m.in. zdolność testowanych modemów do jednoczesnego przesyłania danych za pomocą dwóch kanałów B. Pozwala to osiągnąć transfer 128 kbps, lecz jest taryfikowane jak dwa osobne połączenia. Niezależnie od trybu łączności dane przesyłane były szybko i bez zakłóceń. Jedynym nieprzyjemnym zgrzytem było zawieszanie systemu przez miniVigora przy próbie emulacji modemu 2400 bps, lecz przydatność tej opcji jest znikoma.

Oba modele spełnią dobrze swoją funkcję. Użytkownicy Linuksa powinni zainteresować się raczej Microcomem – dopóki Linux nie będzie oferował pełnej obsługi USB, dopóty rozsądniej będzie stawiać na rozwiązania sprawdzone i przetestowane.

ISDN Porte Internal TA
Standardy: Euro ISDN DSS1, CAPI 2.0
Złącze: PCI
Obsługiwane protokoły: PPP, MLPPP, V.120, V.110, X.75
Homologacja: tak
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena: 375 zł

+ bogate oprogramowanie diagnostyczne

Producent: Microcom, USA
http://www.microcom.com/
Dostarczył: Cezar, Wrocław
tel.: (0-71) 369 73 81, faks: 369 73 55
e-mail: [email protected]http://www.cezar.com.pl/

miniVigor 128
Standardy: Euro ISDN DSS1, CAPI 2.0
Złącze: USB
Obsługiwane protokoły: PPP, MLPPP, V.120, V.110, X.75
Wymiary [cm]: 7,9×4,7×2,2
Homologacja: tak
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 480 zł

+ możliwość współpracy z komputerami Apple

Producent: DrayTek, Tajwan
http://www.draytek.com.tw/
Dostarczył: Asterix, Łódź
tel.: (0-42) 689 22 00, faks: 689 22 90
e-mail: [email protected]
http://www.asterix.pl/