Kto pierwszy, ten lepszy?

Architektura chipsetu VIA PX266 dla Pentium 4.

Do niedawna Intel blokował wszystkie prace nad skonstruowaniem niezależnego chipsetu dla P4. Tymczasem jest już gotowy „nielegalny” VIA PX266.

Tajwańska korporacja VIA uważa, że w momencie przejęcia producenta kart graficznych S3 nabyła prawa do wykorzystania licencji związanych z procesorem P4. Intel twierdzi, że taka interpretacja jest błędna. Pomimo to VIA zakończyła już prace nad chipsetem PX266, który jest gotowy do wprowadzenia na rynek.

Czas na tanie P4

PX266 zaprojektowany został w klasycznej architekturze dwóch mostków – północnego (VT8653) oraz południowego (VT8233) – komunikujących się ze sobą za pomocą 66–megahercowej magistrali V-Link. Kość VT8233, znana już z poprzednich chipsetów VIA Apollo Pro 266 i KT266, docelowo ma być zastąpiona układem obsługującym standard USB 2.0.

Mostek północny oprócz obsługi szyny systemowej AGTL+ wykorzystywanej przez procesory z serii Pentium 4 (to właśnie do jej zastosowania wymagany jest zakup licencji u Intela) współpracuje z pamięciami DDR PC-200/266. Magistrala systemowa taktowana jest zegarem o częstotliwości 100 lub 133 MHz. Zastosowanie 133-megahercowej FSB, przewidzianej oficjalnie dopiero dla procesora Northwood (następcy P4), pozwoli na stosunkowo łatwe podkręcanie układów z serii P4.

Stawką jest Northwood

Chipset VIA PX266 współpracuje nie tylko z Pentium 4, ale działa również z Northwoodem. W przypadku tego ostatniego PX266 umożliwia pracę wieloprocesorową, do której P4 nie jest przystosowany. Zrozumiałe staje się więc zdenerwowanie Intela, gdyż to nie on pierwszy wprowadzi na rynek wieloprocesorowy chipset dla Northwooda (Brookdale), współpracujący z pamięciami DDR.

Świat po burzy?

Na szczęście dla nas – użytkowników – VIA nie przejmuje się zbytnio brakiem licencji na szynę AGTL+. Co prawda wbrew niedawnym zapowiedziom PX266 zadebiutuje dopiero w trzecim kwartale br., ale jedynym powodem wstrzymania premiery chipsetu jest według przedstawicieli firmy VIA obserwowany na całym świecie słabnący popyt na komputery. Miejmy więc nadzieję, że podany powód opóźnienia premiery chipsetu PX266 jest prawdziwy i że produkcji układu nie wstrzymają… prawnicy.

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
VIA
http://www.via.com.tw/
Opis architektury chipsetu PX266
http://www.viahardware.com/px2661.shtm