Niech drżą albumy

Rozpiętość pomiędzy zarówno możliwościami, jak i cenami dostępnych skanerów jest ogromna. Czy wchodząca przebojem technologia CIS wyprze "wiekowe" CCD? A może jadnak mają one zapewniony długi żywot?

Zaletą fotografii cyfrowej jest możliwość pominięcia czasochłonnej konwersji zdjęć, wykonanych metodą tradycyjną, z postaci papierowej do cyfrowej. Czy odebranie tej domeny skanerom okaże się końcem ich wieloletniej kariery?

Przetestowaliśmy…
– Acer 4300U
– Acer 640UB
– Acer 3300U
– Agfa SnapScan e20
– Agfa SnapScan e25
– Agfa SnapScan e40
– Artec e+
– Canon CanoScan N 1220U
– Canon CanoScan N 340P
– Canon CanoScan N 640P
– Canon CanoScan N 650U
– Epson Perfection 1240U
– Epson Perfection 640U
– Hewlett-Packard ScanJet 2200c
– Hewlett-Packard ScanJet 3400C
– Hewlett-Packard ScanJet 4300C
– Hewlett-Packard ScanJet 5300C
– Hewlett-Packard ScanJet 5370C
– LG StudioWorks 600MB
– Microtek ScanMaker 3600
– Microtek ScanMaker 3700
– Microtek ScanMaker 4600
– Microtek ScanMaker 5700
– Microtek ScanMaker X12 USL
– Microtek ScanMaker X12 USL Pro
– Mustek [email protected] 1200 CU
– Mustek [email protected] 1200F
– Mustek [email protected] 2400 CU
– Mustek ScanExpress 1200 CU Plus
– Mustek ScanExpress 1200 FS
– Mustek ScanExpress 1200 UB
– Plustek OpticPro P12
– Plustek OpticPro PT12
– Plustek OpticPro U12B
– Plustek OpticPro U24
– Rev Technologies Rev Scan 19200i
– Rev Technologies Rev Scan R48Ti
– Umax Astra 4000U
– Visioneer OneTouch 8100

W polskim kalendarium aż roi się od wszelakich świąt. Korzystając z pojawiających się niekiedy w odstępach kilku dni uroczystości kościelnych bądź państwowych oraz „posiłkując się” przy okazji urlopem, można świętować nawet i tydzień… Dobrą stroną tzw. długich weekendów jest to, iż sprzyjają one rodzinnym spotkaniom tudzież sezonowym eskapadom. Stałym elementem tego typu imprez, pomijając obżarstwo, jest robienie pamiątkowych zdjęć. W obu przypadkach kończy się to jednakowo: większy brzuch oraz pełniejszy album. I choć w pierwszym przypadku jedynym lekarstwem jest samokontrola, to w drugim pomocnym okazać się może skaner.

Wbrew pozorom, wprowadzanie nowych technologii ma również swoje złe strony – w początkowych etapach jest zwykle przyczyną sporego zamieszania. Czy nowsze zawsze znaczy lepsze? Nie od dziś wiadomo, że duże liczby oraz pewne zwroty, (np. „technologia jutra”), są świetnym zabiegiem marketingowym, tak więc kierowanie się hasłami z opakowań bądź reklam może przynieść opłakane skutki. Kryterium wyboru skanera powinno być przede wszystkim jego konkretne zastosowanie, oczywiście z uwzględnieniem możliwości finansowych nabywcy.

Jeśli zdecydujemy się na odchudzanie albumów za pomocą skanera, przed jego zakupem powinniśmy ustalić, jakiego typu oryginały będziemy skanować. Gdy wybór padnie na przeźrocza bądź negatywy, należy sprawdzić, czy dane urządzenie jest przystosowane do skanowania materiałów transparentnych. Uzyskuje się to, stosując różnego typu przystawki lub pokrywy, zawierające dodatkowe źródło światła. Jednak aby zeskanować slajdy z zadowalającą jakością, gęstość optyczna (Dmax) skanera musi wynosić przynajmniej 3,2. Niestety, jest to wartość przekraczająca możliwości większości skanerów płaskich. Istnieją oczywiście wyspecjalizowane skanery do slajdów, jednakże są to drogie rozwiązania, stosowane głównie przez fotografów lub firmy DTP.

Oprócz tego wybór skanera powinien być uzależniony od jakości skanowanych oryginałów. W popularnych zastosowaniach obowiązuje prosta zasada – im gorszy oryginał, tym lepszy musi być skaner i jego oprogramowanie, by uzyskany efekt był zadowalający. Jeśli zdjęcie jest dobrej jakości, nawet prosty skaner sobie z nim poradzi. W zastosowaniach profesjonalnych jest jednak inaczej – tu najczęściej nie ma konieczności poprawiania oryginału, za to możliwości skanera i oprogramowania muszą zapewnić idealnie wierne oddanie oryginału.

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
Twainhttp://www.twain.org/

Na CHIP-CD w dziale Hardware| Skanery znajdują się szczegółowe wyniki testów oraz pełna tabela danych technicznych testowanych skanerów, a także próbna wersja programu Silverfast

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.