Pukając do Sieci bram

Przegląd portali internetowych.

Gubimy się w nie istniejącym świecie, wśród matni połączeń pomiędzy miejscami, do których można wchodzić na setki sposobów. Szukamy miejsca, gdzie spędzimy miłe chwile, za nic nie zapłacimy, a gospodarz będzie zabiegał o nasze względy.

Brzmi to trochę jak fragment opowiadania science fiction, w którym główny bohater zafundował sobie wędrówkę pomiędzy równoległymi światami, zgubił mapę i miota się w prawo i lewo. Podobne doświadczenia i uczucia zagubienia są często udziałem osób, które pierwszy raz zanurzają się w Sieć. Właściwie mają pełną swobodę wyboru, mogą poruszać się we wszystkie strony, ale nie wiedzą, jak skorzystać z zasobów Internetu.

Podobnie było i ze mną, gdy sześć lat temu usiadłem pierwszy raz przed komputerem podpiętym do Sieci. Akurat powstawał pierwszy polski portal, który zaczął katalogować rodzime zasoby sieciowe. W tamtych latach adresów stron WWW nie można było zobaczyć na puszce z piwem czy pudełku cukierków, a sama Pajęczyna jeszcze nie była tak rozległa jak obecnie. Jednak już wówczas zauważano potrzebę porządkowania zasobów Sieci.

Z biegiem lat liczba internetowych witryn wzrosła lawinowo. I nagle okazało się, że najbardziej czasochłonną czynnością jest poszukiwanie interesujących nas informacji. Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez International Data Corporation, odnajdowanie rozmaitych wiadomości i danych zajmuje aż 92% czasu spędza- nego w Sieci! To więcej, niż poświęcamy na czytanie wiadomości bieżących i pogodowych (72%) oraz korzystanie z internetowych programów pocztowych (62%).

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
SMG/KRC NetTrack
http://www.smgkrc.pl/pol/i-researchpl.html
TNS OBOP
http://www.obop.com.pl/
Internet Standard
http://www.internetstandard.com.pl/
BiznesNet
http://www.biznesnet.com.pl/
Na CHIP-CD w dziale Internet | Przegląd portali internetowych znajduje się pełna wersja tabeli opisującej poszczególne portale biorące udział w przeglądzie