Sieć bez kabli

Budowa tradycyjnej sieci wiąże się m.in z położeniem co najmniej kilkudziesięciu metrów przewodów. Firma ELSA proponuje rozwiązanie nie wymagające żadnych kabli.

Budowa tradycyjnej sieci komputerowej wiąże się z położeniem nierzadko kilku kilometrów kabli. Nie stwarza to problemu, jeżeli mamy pozwolenie na instalację okablowania wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Istnieją jednak przypadki, w których nie możemy przewiercać ścian lub koszt montażu sieci jest zbyt wysoki. W celu rozwiązania tego typu problemów firma Elsa skonstruowała urządzenie pozwalające ominąć wspomniane bariery.

Zamiast kabli, dyskietek czy niewygodnego w użyciu interfejsu IrDA do komunikacji notebooka z pecetem Elsa proponuje łącza radiowe.

Lancom Wireless L-11 jest stacją bazową (access point) wpinaną bezpośrednio do sieci typu Ethernet lub Fast Ethernet. Zadaniem urządzenia jest sprzęgnięcie standardowego LAN-u z pozostałymi komputerami wyposażonymi w podobne, sieciowe karty radiowe – WLAN (Wireless Local Area Network). Oprócz gniazda sieciowego RJ-45 urządzenie ma gniazdo PCMCIA, do którego należy włożyć adapter – radiową kartę sieciową. Rozwiązanie to umożliwia dostosowanie bramki do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Testowana stacja bazowa wyposażona była w adapter Elsa AirLancer MC-11 o maksymalnej prędkości transmisji, wynoszącej 11 Mbit/s. Dwie karty radiowe umożliwiają stworzenie sieci peer-to-peer. Rozwiązanie to jest przydatne, szczególnie, gdy chcemy np. często wymienić dane pomiędzy notebookiem i komputerem stacjonarnym.

Po podłączeniu bramki do lokalnej sieci konfiguracja połączenia może odbyć się na dwa sposoby – przez przeglądarkę WWW lub za pomocą dołączonego oprogramowania. Druga metoda daje większe możliwości doboru parametrów pracy urządzenia – pozwala między innymi na szyfrowanie, połączenie z modemem, włączenie/wyłączenie serwera DHCP itp.

Zupełnie odmiennego podejścia wymaga instalacja karty sieciowej w komputerze. Do komunikacji z innymi pecetami, oprócz protokołu TCP/IP lub IPX/SPX, należy zainstalować dodatkowo NetBEUI. Bez niego komputery nie będą się wzajemnie „widziały”, mimo iż połączenie będzie aktywne. Z dołączonymi sterownikami uruchomienie karty może sprawić dużo problemów. Podczas testu niezbędna okazała się aktualizacja sterowników.

Dostarczony sprzęt został przetestowany pod kątem szybkości transmisji według standardowej procedury testowej (patrz test porównawczy kart sieciowych: CHIP 3/2000, s. 99). Wykonaliśmy pomiary szybkości dla sieci typu peer-to-peer (między dwiema kartami oddalonymi od siebie nie więcej niż dwa metry) i access point (między kartą a stacją bazową w różnych odległościach). W pierwszym przypadku największą prędkość transmisji uzyskano dla protokołu TCP/IP – średnio około 420 KB/s przy pobieraniu i prawie 500 KB/s przy wysyłaniu danych. Niewiele mniejsze osiągi uzyskaliśmy dla IPX-a. Drastyczny spadek wydajności zaobserwować można przy transmisji w obydwu kierunkach naraz. Należy zwrócić uwagę, iż prędkość transmisji maleje wraz ze wzrostem odległości między nadajnikiem i odbiornikiem. Najsłabszy wynik, jaki udało się nam uzyskać, to transfer na poziomie 172 KB/s. Zainstalowana w karcie antena jest bardzo wrażliwa na zakłócenia. Aby to sprawdzić, wystarczy objąć ją ręką i obserwować za pomocą dołączonego oprogramowania diagnostycznego, jak zmienia się SNR (stosunek sygnału do szumu).

Opisywane rozwiązania nie są tanie. Mimo to w wielu sytuacjach koszt ich nabycia będzie niższy niż w przypadku standardowych rozwiązań opartych na tradycyjnym okablowaniu.

Lancom Wireless L-11
Prędk. transmisji wg producenta maks./śred./stand./min. [Mbit/s]: 11,0/5,5/2,0/1,0
Zasięg w budynku/na zewnątrz [m]: 30/300
Częstotliwość pracy: 2,4 GHz
Standard sieci: IEEE 802.11b, DSSS
Protokoły sieciowe i komunikacja: TCP/IP, DHCP, DNS
Bezpieczeństwo: zabezpieczenie hasłem, kodowanie, filtrowanie adresów i protokołów
Standard LAN: 10Base-T
Liczba kanałów radiowych: 14
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 2910 zł

+ duże możliwości konfiguracyjne
– wysoka cena

AirLancer MC-11
Typ karty: PCMCIA typ II
Prędk. transmisji wg producenta maks./śred./stand./min. [Mbit/s]: 11,0/5,5/2,0/1,0
Zasięg w budynku/na zewnątrz [m]: 30/300
Częstotliwość pracy: 2,4 GHz
Standard sieci: IEEE 802.11b, DSSS
Liczba kanałów radiowych: 14
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 1030 zł

+ obsługa wielu protokołów
– niedopracowane sterowniki
– wysoka cena

Producent: Elsa, Niemcy
http://www.elsa.com/
Dostarczył: Asterix, Łódź
tel.: (0-42) 689 22 00, faks: 689 22 90
e-mail: #
http://www.asterix.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.