Siła kontra finezja

Wyścig o palmę pierszeństwa na rynku procesorów wciąż trwa. Tym razem w szranki stają AMD Athlon 1,33 GHz oraz Intel Pentium 4 1,7 GHz.

W życiu często zdarza się, że to, co wydaje się pewne i na pierwszy rzut oka lepsze, przy bliższym poznaniu okazuje się mniej atrakcyjne lub wręcz przeciętne. Rzeczywistość wielokrotnie rewiduje nasze oczekiwania i kpi sobie z wszelkich założeń. Ostatnio stwierdzenie to doskonale pasuje do sytuacji na rynku procesorów. Z dwóch konkurujących ze sobą procesorowych potentatów – Intela i AMD – to właśnie ten pierwszy ma wszelkie cechy, by być liderem. Pomijając wieloletnią dominację na rynku i ogromne zdolności produkcyjne, na korzyść Intela przemawiają też same liczby. Zarówno pod względem częstotliwości pracy rdzenia, szybkości magistrali FSB, jak i przepustowości podsystemu pamięci przetestowany AMD Athlon 1333 MHz wyraźnie ustępuje układowi Pentium 4 1700 MHz Intela.

Choć oba procesory dzielą spore różnice pod względem architektury wewnętrznej oraz częstotliwości zegara taktującego, to ich wydajność jest zbliżona.

Nie tylko zegar

Liczby to jedno, a rzeczywista wydajność procesora to już sprawa znacznie bardziej złożona. Okazuje się, że przeciwstawiając coraz wyższej częstotliwości pracy układu elektronicznego wydajną architekturę, można nadrobić stratę, a nawet zyskać przewagę. Wyniki najnowszego Athlona są tego najlepszym przykładem. Choć w kilku testach Pentium 4 pokazuje lwi pazur, to w sumie wyższą wydajność prezentuje na pozór wolniejszy procesor AMD. Nieznaczna przewaga układu Intela w grze Quake III Arena maleje zdecydowanie wraz ze wzrostem rozdzielczości obrazu.

Jeśli pracujemy z materiałem wideo i potrzebujemy kompu-tera do częstej kompresji i dekompresji obrazu, to zakup Pentium 4 pozwoli na sporą oszczędność czasu. Dzięki wysokiej przepustowości pamięci typu Rambus 800 MHz najszybszy układ Intela znakomicie radzi sobie z przetwarzaniem strumieni danych multimedialnych. Co ciekawe, użytkownikom wykorzystującym peceta jako składnicę plików audio w formacie MP3 z czystym sumieniem polecić mogę jedynie Athlona, który z zadaniem kompresowania plików WAV radzi sobie w czasie aż o 30% krótszym niż Pentium 4. Warto przy tym podkreślić, że w teście stosowaliśmy kodek bez optymalizacji dla nowej listy rozkazów SSE2 Intela.

Procesory o częstotliwości taktowania powyżej 1 GHz wydzielają w czasie pracy znaczne ilości ciepła. Nie dziwi więc fakt, że zarówno Pentium 4 1,7 GHz, jak i Athlon 1,33 GHz chłodzą sporych rozmiarów radiatory.

Renderowanie obrazu 3D, przetwarzanie grafiki dwuwymiarowej czy kompresja audio to dziedziny, w których znacznie lepiej spisuje się Athlon. Także w zastosowaniach biurowych najszybszy procesor AMD nie daje szans produktowi Intela, wyprzedzając go o 14%.

Mercedes czy BMW?

Porównując koszt skompletowania zestawów komputerowych opartych na obu konkurujących z sobą procesorach, trudno doszukać się uzasadnienia dla wysokiej ceny systemów z układem Pentium 4. Trzeba być naprawdę zagorzałym zwolennikiem Intela, aby za dużo wyższą kwotę kupić produkt tylko nieznacznie i jedynie w niektórych dziedzinach lepszy od konkurencyjnego. Skoro jednak na rynku motoryzacyjnym nabywców znajdują zarówno te drogie, jak i znacznie tańsze, a czasem nawet lepsze auta tej samej klasy, to dlaczego podobna sytuacja nie może mieć miejsca na rynku komputerowym? Najważniejsze dla nas jest wszak to, by dano nam możliwość wyboru i by firmy konkurowały między sobą o klienta.

Athlon 1,33 GHz
Gniazdo: Socket A
Taktowanie: 10×133 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,75
Napięcie I/O [V]: 3,3
Cache L1 dane [KB]: 64
Cache L1 instrukcje [KB]: 64
Cache L2 [KB]: 256
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: ok. 980 zł

+ wysoka wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych
– wymaga wydajnego chłodzenia

Producent: AMD, USA
http://www.amd.com/
Dostarczył: AMD Polska, Głogów
tel.: (0-76) 835 21 52, faks: 835 21 52
e-mail: #
http://www.amd.pl/

Pentium 4 1,7 GHz
Gniazdo: Socket 423
Taktowanie: 13×100 MHz
Napięcie rdzenia [V]: 1,75
Napięcie I/O [V]: 3,0
Cache L1 dane [KB]: 8
Cache L1 ETC (instrukcje) [KB]: 8
Cache L2 [KB]: 256
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: ok. 1890 zł

+ wysoka wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych
– wymaga specjalnego zasilacza
– wymaga wydajnego chłodzenia

Producent: Intel, USA
http://www.intel.com/
Dostarczył: JTT Computer, Wrocław
tel.: (0-71) 347 58 00, faks: 347 58 05
e-mail: #
http://www.jtt.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.