Światełko w tunelu

Test najnowszych kart graficznych z układem Kyro i Kyro II.

Gdy Nvidia wkraczała na rynek, wszyscy cieszyli się, że pojawił się nowy producent oferujący dobre i niedrogie karty graficzne. Dziś niemal każdy zdaje sobie sprawę, że monopolistyczna pozycja tej firmy zaczyna szkodzić nam – potencjalnym nabywcom nowych produktów. Wystarczy choćby popatrzeć na ceny najnowszych kart – kogo stać na produkt za więcej niż 2 tys. zł, jeśli jest on „tylko” kartą graficzną!

Konkurencja firmy Nvidia nie zasypiała gruszek w popiele. Choć układ Kyro znany jest już od ponad roku, jego następca – Kyro II – może z powodzeniem zagrozić pozycji popularnego GeForce’a 2 MX.

Na zdominowanym przez Nvidię rynku oprócz ATI już ponad rok temu pojawiły się pierwsze karty z układem firmy ST Microelectronics o nazwie PowerVR Kyro. Niestety, niezbyt czyste zagrania Nvidii sprawiły, że niewiele firm zdecydowało się wówczas na produkcję urządzeń bazujących na rozwiązaniach konkurencyjnego producenta. Niektórzy pamiętają nie mające ujrzeć światła dziennego dokumenty „szkoleniowe” Nvidii, które niemal oczerniały produkty konkurenta. Tak czy inaczej układy z serii Kyro nie zdobyły zbyt dużej popularności.

Obecnie firma proponuje karty na drugiej wersji swojego układu – Kyro II. W porównaniu z poprzednikiem nowy procesor taktowany jest szybszym zegarem i ma wydajniejszy układ RAMDAC.

Co napędza lokomotywę

Najważniejszą różnicą w sto- sunku do konkurencji jest technologia Tile-Based Rendering, czyli tzw. rendering kafelkowy polegający na podziale ekranu na mniejsze powierzchnie i oddzielnej obróbce każdej z nich. Dzięki niemu procesor zajmuje się obliczeniami elementów znajdujących się w tych obszarach, które zostaną później wyświetlone na ekranie, a pozostałe nie są przetwarzane. Zupełnie poniechano natomiast wykorzystanie zewnętrznego bufora Z, opisującego głębokość każdego elementu. Wyniki obliczeń pojedynczych kafli o rozmiarach 32×16 pikseli mieszczą się zaś w specjalnym buforze wbudowanym bezpośrednio w układ. Z tego powodu nie ma też potrzeby stosowania superwydajnych układów pamięci oraz procesora taktowanego bardzo wysokim zegarem. Ciekawą nowością jest również możliwość nakładania przez oba układy do ośmiu tekstur jednocześnie.

Tynfa wart

W testach obie karty działały bez problemów. Jedyny zarzut, jaki można postawić modelowi firmy PowerColor, to jakość obrazu. Mam tu na myśli szczególnie niezbyt wyraźny ekran dowolnej aplikacji Windows, gdyż jakość obsługiwanych efektów 3D dorównuje możliwościom najnowszego GeForce’a 3. Również standardowy zegar taktujący synchronicznie pamięć i układ graficzny pracował jedynie z prędkością 105 MHz, choć jego producent podaje maksymalne wartości na poziomie 125 MHz. Po kilku próbach okazało się jednak, że Evil Kyro bez problemu współpracuje ze sterownikami od karty Hercules 3D Prophet 4000XT. Po ich instalacji obraz był tak wyraźny jak ten wyświetlany przez najlepsze pod tym względem karty firmy Matrox. Co ciekawsze, zegar ustawiony został na 115 MHz, a karta pracowała stabilnie, osiągając w stosunku do standardowych ustawień wyniki wyższe o 5-7%. Okazuje się zatem, że dobre sterowniki to nie tylko większa wydajność, funkcjonalność czy możliwości, ale również wyższa jakość obrazu. 3D Prophet 4500 na własnych sterownikach od razu oferował idealny obraz, który w naszym laboratorium zadziwił nawet zwolenników Matroksów. Ciekawostką jest natomiast to, że druga wersja Kyro obsługuje jedynie tryb AGP 2×.

Jak grać, by wygrać?

Obie karty są godne polecenia wszystkim rozważającym zakup popularnego GeForce2 MX. Ich wydajność jest do niego zbliżona, natomiast pod względem jakości obrazu i funkcji 3D znacznie go przewyższają. W czasie testów nie mieliśmy problemów ani podczas uruchamiania popularnych aplikacji biurowych, ani najnowszych gier. Tym, którzy chcą odtwarzać filmy DVD i zastanawiają się nad kupnem modelu na układzie firmy ATI, radzimy pozostać przy swoim wyborze. ATI nadal pozostaje jedyną firmą, której produkty oferują większe wsparcie dla standardu MPEG-2 niż tylko kompensację ruchu i skalowanie.

Evil Kyro
Układ: PowerVR Kyro (STG4000)
Magistrala: AGP 2×, 4×
Pamięć [typ/zainstalowana]: SDRAM/64 MB
RAMDAC [MHz]: 270
Maks. częst. odśw. [Hz]: 120
Maks. liczba kolorów [bpp/tryb]: 32/1920×1440
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 320 zł

+ niska cena
– słaba jakość obrazu na standardowych sterownikach

Producent: PowerColor, Tajwan
http://www.powercolor.com.tw/
Dostarczył: AB SA, Wrocław
tel.: (0-71) 324 05 00, faks: 324 05 28
e-mail: #
http://www.ab.pl/

3D Prophet 4500
Układ: PowerVR Kyro II
Magistrala: AGP 1×, 2×
Pamięć [typ/zainstalowane]: DDR RAM/64 MB
RAMDAC [MHz]: 300
Maks. częst. odśw. [Hz]: 240
Maks. liczba kolorów [bpp/tryb]: 32/2048×1536
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena: 600 zł

+ bardzo dobra jakość obrazu
+ dobra wydajność
– brak sprzętowego modułu T&L

Producent: Hercules, Tajwan
http://www.hercules.com/
Dostarczył: Action 2, Kraków
tel.: (0-12) 269 07 05, faks: 266 69 40
e-mail: #
http://www.a.pl/