Tanie CAD-owanie

Porównanie AutoCAD-a 2000 LT z IntelliCAD-em 2000.

Od wielu lat niekwestionowanym liderem oprogramowania CAD są produkty firmy Autodesk z serii AutoCAD. Te słynące z wysokiej jakości aplikacje mają jedną wadę – równie wysoką cenę. Czy naprawdę nie można taniej?

Podobnie jak nie od razu pracownie projektowe zamieniły swoje kalki i tusze na ekrany i klawiatury, tak programy wspomagające projektowanie nie usprawniały niegdyś pracy tak wydajnie jak obecnie. Rozwój technologii informatycznych i zwiększenie mocy obliczeniowej dostępnej dla przeciętnych użytkowników programów CAD (Computer Aided Design) pozwoliły na znaczne zmiany w podejściu do projektowania wspomaganego komputerem. Mysio-graficzna rewolucja interfejsu użytkownika, zapoczątkowana przez Xeroksa, Apple’a, a masowo upowszechniona przez Microsoft, miała tu pierwszorzędne znaczenie. Zarysował się podział, który objawia się we wszystkich dziedzinach projektowania CAD: po jednej stronie operacje o wysokim poziomie ogólności, intensywne wykorzystywanie gotowych elementów nawet kosztem optymalizacji, po drugiej – budowanie struktury projektu z najprostszych elementów i procedur aż po „przepis na projekt”. Z tego podziału wykształciły się dwie klasy programów: pierwsza daje niezwykle szybkie efekty pracy przy zastosowaniu standardowych (czytaj: przewidzianych przez programistę) elementów, druga pozwala na precyzyjną kontrolę każdej postawionej kreski. Pierwsza ma wyższe wymagania sprzętowe, jest też często mniej stabilna, druga natomiast niezbyt nadaje się dla początkujących użytkowników. Z pierwszej wyrosły takie programy, jak ArchiCAD, ArchiTECH.PC, ArCon, z drugiej: AutoCAD, Microstation i IntelliCAD. Mimo stopniowego zacierania się różnic wciąż pozostają one widoczne.

Zarówno AutoCAD, jak i IntelliCAD, którymi zajmiemy się tutaj, to coś znacznie więcej, niż można byłoby wywnioskować z ich menu. Stanowią one tzw. środowiska, w których doświadczony użytkownik może budować własne polecenia na podstawie prostych „klocków”. Taka rozbudowa pozwala osiągnąć efektywność i łatwość obsługi cechującą programy z pierwszej, opisanej wyżej grupy. Ceną jest czas poświęcony na wgłębianie się w dokumentację i programowanie, ale efekty są naprawdę szyte na indywidualną miarę. W dodatku, znając stworzone przez siebie narzędzie, łatwo je zmieniać i rozwijać.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Producent IntelliCAD-a
http://www.cadopia.com/
Polska strona AutoCAD-a
http://www.autodesk.com.pl/
W dziale Aktualności | Software znajduje się darmowa wersja programu IntelliCAD 2000