Vademecum kaznodziei

Recenzja programu "Carpe Diem".

Moja żona pisze bardzo ładne życzenia. Ubarwia je często odpowiednimi cytatami. Niedawno, nie mogąc przypomnieć sobie stosownego przysłowia na okoliczność narodzin córki swojej koleżanki, zagoniła mnie do Internetu w poszukiwaniu właściwej sentencji. Niestety, nie była do końca usatysfakcjonowana wynikami. A programu Carpe Diem jeszcze nie było w redakcji CHIP-a…

Carpe Diem ma nietypowy, lecz nader gustowny interfejs – jeśli jednak komuś on nie odpowiada, może go zmienić w standardowe okienka.

W takich sytuacjach przydać się może ta aplikacja. Jej zastosowań może być więcej – sięgniemy po nią, chcąc ubarwić wypracowanie, przemówienie czy kazanie. Jeśli weźmiemy także pod uwagę prostotę obsługi programu oraz jego niewygórowaną cenę, oczekiwać można, że zainteresuje się nim wielu użytkowników.

Do wymienionych już zalet dodam jeszcze estetyczny interfejs oraz bogactwo treści – według autora aplikacja zawiera ponad 13 tysięcy cytatów. Tu jednak domieszać muszę pierwszą łyżkę dziegciu. Otóż z niewiadomych przyczyn znaleźć można w bazie identyczne hasła różniące się nieco sformułowaniem. Przykład pierwszy z brzegu – Julian Tuwim i jego powiedzenie o błogosławionym, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa. Na liście wszystkich wypowiedzi Tuwima ową uwagę znajdziemy dwukrotnie.

Razi także inna usterka – nie dopracowany mechanizm wyszukujący. Po odnalezieniu wszystkich cytatów dotyczących słowa „dom” otrzymamy także hasła nie mające z domem nic wspólnego. Zostały umieszczone na liście, gdyż w jednym ze słów występuje zbitka liter „d-o-m” – na przykład „świadomość”.

Doskwiera niechlujstwo w opi- sach autorów cytatów. Często nie ma ich wcale. A przecież czasami wystarczyłoby już ogólnikowe stwierdzenie typu „przysłowie sudańskie”, by nadać jakiś kontekst przypominanym słowom. Na dodatek zdarza się, że przy nazwisku autora brak określenia lat, w których żył.

Mimo to Carpe Diem to program przydatny i wart swojej ceny. Mam nadzieję, że doczekamy się poprawionej wersji. Wtedy na pewno kupię go mojej żonie.

Carpe Diem
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 90, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2×, Windows 9x/Me/NT/2000, ok. 10 MB na dysku
+ duży zasób cytatów
+ niewysoka cena
– usterki mechanizmu wyszukiwania
Producent: TYP Mateusz Matula, Oświęcim
tel.: (0-606) 282 110
faks: (0-12) 632 51 74
e-mail: [email protected]
http://www.cytaty.pl/
Cena: 39 zł
W dziale Software | Nowe produkty znajduje się demo programu.