Wacom PL-400

Test tabliczki graficznej Wacom PL-400.

Firma Wacom, znany producent tabliczek graficznych, zaprezentowała urządzenie typu „dwa w jednym”: tabliczkę, w której elementem czułym na nacisk piórka jest powierzchnia wyświetlacza LCD.

Obraz na ekranie tabliczki generowany jest przez dodatkową kartę graficzną firmy Trident. Można użyć rozdzielacza sygnału i wyświetlać obraz także na zwykłym monitorze. Lepiej jednak użyć posiadanej wcześniej karty graficznej i pracować w trybie dwumonitorowym. Jako główną kartę należy wybrać Tridenta, do którego podłączona jest tabliczka. Obiekty umieszczone na zwykłym monitorze trzeba wówczas obsługiwać myszą.

Piórko wyposażone jest w 3 programowalne przyciski, którym można przypisać funkcje, np. symulację myszy, oraz dodatkowe do obsługi programów graficznych (np. gumka). Dołączone oprogramowanie umożliwia zmianę czułości nacisku piórka i gumki (także poprzez krzywą odwzorowania nacisku w postaci szerokości rysowanej linii lub stopnia krycia), tworzenie listy aplikacji obsługiwanych przez tabliczkę (lepiej wykorzystują czułość na stopniowany nacisk), wybór rodzaju piórka oraz złącza RS do komunikacji z komputerem.

Praca z tabliczką Wacoma sprawia dużą przyjemność. Oczywiście ekran jest raczej śliski i nie może „udawać” papieru, niemniej komfort pracy jest duży. Tabliczka mogłaby być jednak większa i bardziej intuicyjnie obsługiwać tryb dwumonitorowy. Na pisaku przydałby się dodatkowy przycisk przełączający monitor, po którym porusza się kursor. Można by wówczas zrezygnować z myszy.

Niestety, za cenę nowego Wacoma można kupić spory monitor LCD i dużą tabliczkę o wyższych parametrach roboczych. Przydałaby się też lepsza karta graficzna.

Wyświetlacz: TFT 13,3 cala, 1024×768, 18 bit/piksel, złacze DVB
Tabliczka: wymiary jak wyświetlacz, rozdzielczość 20 linii/mm, odległość robocza 5 mm (maks. 13 mm), złącze RS-232
Karta graficzna: Trident 3D Cyber 9397, 4 MB
Piórko: trójprzyciskowe
Gwarancja: 24 miesiące
Cena: 6270 zł

+ wygoda i intuicyjność pracy
+ dobra obsługa pisaka
+ duże możliwości konfiguracji
– bardzo wysoka cena
– słaba karta graficzna i monitor
– brak polskiej instrukcji

Producent: Wacom, Tajwan
http://www.wacom.com/
Dostarczył: KSK Dystrybucja, Katowice
tel. (0-32) 251 69 59, faks: 59 16 16
e-mail: #
http://www.ksk.com.pl/