Wszechstronne jak pecety

Test dwóch najnowszych notebooków.

Użytkownicy notebooków stawiają przed ich producentami konkretne wymagania. Urządzenie musi być lekkie, ale na tyle dużych rozmiarów, by można było w miarę wygodnie trafiać palcami w klawiaturę, mobilne, pracujące możliwie jak najdłużej na bateriach, a także wszechstronne, czyli wyposażone we wszystko, co przyda się w codziennej pracy. Czy spełnienie takich oczekiwań jest proste?

Notebook wydajny jak pecet? Tak! Pod względem wydajności i wyposażenia najnowsze modele z powodzeniem mogą konkurować nawet z wysokiej klasy komputerami stacjonarnymi.

Z życia wzięte…

Notebook już dawno przestał być tylko dodatkiem do stacjonarnego peceta. Z tego powodu jego walory użytkowe często są zbliżone do komputera biurowego. Zainstalowany w testowanych modelach Eurocom 2700C i Terra Aura A74LD ekran o rozmiarach 14,1 cala w zupełności wystarcza do większości zadań i nie wpływa zbyt negatywnie ani na rozmiary, ani na wagę obu urządzeń. To jednak nie on stanowi o ich ciężarze. Istotne elementy to bateria oraz dodatkowe komponenty – np. czytnik DVD, stacja dyskietek czy dysk twardy. O ile jednak z dodatkowych napędów można czasem zrezygnować, o tyle bateria powinna być maksymalnie lekka i zapewniać jak najdłuższą pracę urządzenia. Niestety, praktyka dość często mija się z teorią – opisywane modele pracowały na akumulatorach krócej niż dwie godziny.

Standard klasy wyższej

Poza podstawowym zestawem złączy nadal rzadko można spotkać jakiekolwiek dodatkowe komponenty. Najczęściej instalowany jest modem, dzięki czemu nie musimy już inwestować w stosunkowo drogie urządzenia PCMCIA. Nieco rzadziej spotkać można również kartę sieciową (Eurocom 2700C), zapewniającą wysoką prędkość transmisji i wszystkie usługi sieciowe dostępne na normalnym PC. Niemal standardem są natomiast porty USB, umożliwiające łatwe podłączenie dodatkowych komponentów – np. skanera, aparatu czy drukarki.

Za wyposażenie wykraczające poza standard z pewnością uznać można interfejs IEEE-1394. Dzięki sterownikowi firmy Texas Instruments do modelu 2700C podłączyć można wszystkie akcesoria wymagające tej magistrali.

DVD-ROM kontra CD-RW

Oba przedstawione zestawy wyposażone zostały w czytniki dysków optycznych. W przypadku modelu Aura A74LD do dyspozycji otrzymujemy szybki napęd DVD. Ponieważ programy i aplikacje nadal umieszczane są na zwykłych płytach CD, dodatkowe opcje wykorzystają jedynie amatorzy filmów lub najnowszych gier. Na szczęście pozostałe zainstalowane komponenty zapewnią wystarczającą wydajność w obu wymienionych zastosowaniach. Na nieco nietypowe rozwiązanie zdecydował się producent modelu 2700C. Urządzenie wyposażone zostało w nagrywarkę CD-RW. Co więcej, aby zaraz po zakupie móc wykorzystać jej walory, na dysku preinstalowane zostało oprogramowanie Adaptec Easy CD Creator 4 oraz Direct CD 3.

Mylą się ci, którzy myślą, że instalacja nagrywarki w notebooku nie ma sensu np. z powodu jego niskiej wydajności. Eurocom zdaje się w ogóle przeczyć tezie, że notebook jest mniej wydajny i gorzej wyposażony od peceta. Zainstalowany dysk twardy o pojemności 20 GB wykorzystuje interfejs UltraATA/100, a nagrywarka pracuje w trybie UltraDMA, dodatkowo odciążając procesor.

Z trybem UltraDMA zgodne są również napędy zainstalowane w modelu Aura A74LD. Szkoda tylko, że w obu przypadkach dostawcy nie zadali sobie trudu, by włączyć w systemie obsługę wspomnianej opcji.

Pożyczka z kredytem

Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest układ graficzny zamontowany w modelu Eurocom. O ile Aura A74LD korzysta ze standardowej kości S3 Savage /MX, o tyle 2700C ma do dyspozycji moduł graficzny zintegrowany z chipsetem płyty głównej. Rozwiązanie to jest z pewnością tańsze, jednak wymaga instalacji większej ilości pamięci RAM, ponieważ jej część wykorzystywana jest przez kartę graficzną.

Konstrukcja z przyszłością

Ostatnią ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwość rozbudowy. W Eurocomie oba sloty pamięci zostały już obsadzone modułami o pojemności 128 MB. Z tego powodu w przyszłości pamięć rozbudować będzie można jedynie poprzez wymianę już zainstalowanych kości.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku procesora. Eurocom ma standardowe pecetowe złącze FC-PGA, dzięki czemu można w nim zainstalować takie same procesory jak w stacjonarnych pecetach. Z tego powodu urządzenie uzbrojono w układ taktowany zegarem aż 1 GHz! Niestety, wysokie napięcie zasilające (1,7 V) powoduje wytwarzanie dużych ilości ciepła, dlatego mimo sporych rozmiarów radiatora wentylator pracuje cały czas.

Aura A74LD korzysta z „mobilnej” wersji procesora. Również pamięć, mimo już zainstalowanych 128 MB, rozbudować będzie można poprzez dokupienie dodatkowego modułu (maks. 256 MB) i zainstalowanie go w wolnym slocie.

Całość sprawia, iż trudno oprzeć się wrażeniu, że notebooki przestały stanowić jedynie namiastkę peceta.

Eurocom 2700C
Procesor: Pentium III 1000 MHz (7,5×133 MHz)
Pamięć RAM: 256 MB PC-133 (maks. 512 MB)
Chipset płyty gł.: SiS 630s
Układ graficzny: zintegrowany (8, 16, 32 lub 64 MB rezerwowane są z pamięci RAM)
Dysk twardy: Toshiba MK2016GAP, (20 GB), tryb: UltraATA/100
Napęd CD-RW: Matshita UJDA310, odczyt CD: 20×, zapis CD-R/RW: 4×/4×
Wyświetlacz: TFT, 14,1 cala, maks. rozdzielczość: 1024×768pikseli
Złącza: 2×USB, IrDA, Compact Flash type I/II/III, S-Video, D-Sub, LPT, PS/2, IEEE-1394, RJ-45
Modem: HAMR 5600 Voice
Karta sieciowa: SiS 900 (100 Mb)
Zasilanie: akumulator litowo-jonowy, 3600 mAH
System op.: Windows 98 SE PL
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 11 710 zł

+ bardzo duża wydajność
+ nagrywarka CD-RW i FireWire
– standardowy procesor FCPGA

Producent: Eurocom, Kanada
http://www.eurocom.ca/
Dostarczył: Hitcom, Warszawa
tel.: (0-22) 624 05 88, faks: 624 09 09
e-mail: #
http://www.hitcom.pl/

Terra Aura A74LD
Procesor: Pentium III 750 MHz
(7,5×100 MHz)
Pamięć RAM: 128 MB PC-100, (maks. 384 MB)
Chipset płyty gł.: Intel 440BX
Układ graficzny: S3 Savage /MX, (pamięć: 8 MB)
Dysk twardy: Fujitsu MHM2200AT, pojemność: 20 GB, tryb: UltraATA/66
Napęd DVD-ROM: Matshita SR–8175, odczyt CD/DVD: 24×/8×
Wyświetlacz: TFT, 14,1 cala, maks. rozdzielczość: 1024×768pikseli
Złącza: 2×USB, IrDA, 2×Compact Flash type I/II/III, S-Video, D-Sub, COM, LPT, PS/2, RJ-45
Modem: 56K V.90
Zasilanie: akumulator litowo-jonowy, 3300 mAH
System op.: Windows 98 SE PL
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena: 9655 zł

+ duża wydajność
+ bogate wyposażenie dodatkowe

Producent: Wortman, Niemcy
http://www.wortman.de/
Dostarczył: Wortman Polska, Gdańsk
tel.: (0-58) 345 49 11
faks: 0048 5744 944 300
e-mail: #
http://www.wortman.com.pl/