Wszystkie chwyty dozwolone?

Porównanie dwóch nakładek na programy kompresujące.

WinZip, doskonała nakładka na programy kompresujące, może niebawem zniknąć z rynku. Dlaczego?

Gdy po raz pierwszy uruchomiłem konkurencyjny wobec WinZipa program, darmowego PowerArchivera, przez moment myślałem, że się pomyliłem. Na pierwszy rzut oka trudno go odróżnić od pierwowzoru. Podobieństwa nie kończą się na wyglądzie. Także układ menu, sposób działania programu, a nawet komunikaty PowerArchivera są żywcem „ściągnięte” z WinZipa. Czyżby kopia doskonała? Zdumiony zuchwalstwem autora PowerArchivera przeanalizowałem teksty w różnych okienkach obu programów. Wydawać by się mogło, że są identyczne, ale nie – do przykładowej informacji pochodzącej z WinZipa dodaje on… dwa, trzy słowa. Czyżby plagiat?

Funkcjonalnie oba programy są do siebie podobne jak dwie krople wody. Osoba, która miała do czynienia z WinZipem, nie doświadczy żadnych problemów z obsługą PowerArchivera. Początkujący też nie będą narzekać – prostota użytkowania tego ostatniego narzędzia jest taka sama jak w przypadku WinZipa. Dodatkowym ułatwieniem będzie doskonała Pomoc, wzbogacona ilustracjami, których brak w komercyjnej aplikacji. Prędkość kompresji jest identyczna, gdyż oba programy korzystają z tego samego algorytmu pakującego – ZIP. W związku z tym jednakowy jest także stopień upakowania danych.

Z punktu widzenia użytkownika Windows sytuacja jest oczywista. Poszukując nakładki na programy kompresujące, wybierze on naturalnie PowerArchivera. Program ten ma więcej funkcji od WinZipa (patrz: tabelka na sąsiedniej stronie), obsługuje większą liczbę formatów kompresji i… jest darmowy. Owszem, można zauważyć kilka drobnych wad – choćby pojawiające się od czasu do czasu komunikaty o błędach lub taki drobiazg jak brzydkie ikonki (można je zresztą łatwo wymienić, bo PowerArchiver pozwala na ich „skórowanie”). Nie zmienia to jednak ogólnej oceny: PowerArchiver jest lepszy od WinZipa. W tym momencie należałoby się ucieszyć (hurra, znowu darmowe oprogramowanie jest lepsze od komercyjnego!) i zakończyć niniejszy tekst. Ale…

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
news://news.vogel.pl/chip.artykuly
Pytania techniczne:
news://news.vogel.pl/chip.software
Na CHIP-CD w dziale Software | Archiwizery znajdują się oba omówione programy