Wypiekanie DVD

Test nagrywarki DVD-RAM Toshiba SD-W2002.

Przechowywanie prac graficznych czy nagrań z cyfrowych kamer wideo to nie wszystkie zastosowania, w których użytkownicy potrzebują nośników równie wygodnych jak dyski CD-RW, ale o większej pojemności. Cechy takie posiadają obecnie napędy DVD-RAM.

Toshiba SD-W2002 nie różni się wyglądem od zwykłego czytnika DVD, ale potrafi zapisać 4,7 GB danych na dysku DVD-RAM.

Toshiba SD-W2002 zapisuje 4,7 GB danych na płycie DVD-RAM o wymiarach identycznych jak zwykły nośnik CD czy DVD. Do zapisu informacji stosowana jest technika zmiany fazy, znana z napędów CD-RW. Choć wymiary nośnika są takie jak popularnych płyt CD-RW, szerokość ścieżki i odstępy pomiędzy kolejnymi zagłębieniami (tzw. pit) są analogiczne do stosowanych w technologii DVD. Dyski DVD-RAM chronione są przed uszkodzeniami za pomocą plastikowej obudowy. Nośnik może zostać jednak wyjęty z ochronnego etui, co ma pozwalać na jego odczyt przez napędy DVD-ROM. Niestety, obecnie brak jeszcze na rynku czytników wykorzystujących tę technologię. Oprócz dostępnych dziś płyt jednostronnych o pojemności 4,7 GB zapowiadane jest także wprowadzenie do sprzedaży dysków dwustronnych, mieszczących aż 9,2 GB informacji.

Po uruchomieniu system Windows automatycznie rozpoznaje napęd jako DVD-ROM. Aby uzyskać możliwość zapisu danych, konieczne jest zainstalowanie dołączonego oprogramowania InstantWrite 3.0. Po przeprowadzeniu tej operacji i trwającym 60 minut formatowaniu nośnika możliwe staje się swobodne zapisywanie plików na płycie. Dostęp do dysku jest podobny jak w przypadku zwykłej dyskietki. Podczas eksploatacji urządzenia nie występują żadne problemy z przenoszeniem danych na nośnik DVD-RAM czy ich późniejszym odczytem. W zestawie użytkownik znajdzie także program do tworzenia kopii zapasowych dysków twardych InstantBackup 3.0 .

Prędkość zapisu informacji wynosi 1225 KB/s, czyli odpowiada napędom CD-RW 8×. Odczyt dysków DVD-RAM przebiega ponaddwukrotnie szybciej (niemal 2,7 MB/s). Konstrukcja Toshiby nie powinna zawieść użytkowników posiadających wiele tłoczonych nośników DVD – napęd odczytuje je z prędkością maksymalną 6,3 MB/s.

Ważnym czynnikiem, jaki należy rozważyć przed nabyciem urządzenia do archiwizacji danych, są koszty jego zakupu i eksploatacji. Cena napędu SD-W2002 przewyższa tylko dwukrotnie koszt wysokiej klasy nagrywarki CD-RW, co świadczy o atrakcyjności rozwiązania firmy Toshiba. Za mniej przystępne należy uznać ceny nośników DVD-RAM – płyta o pojemności 4,7 GB (7 razy pojemniejsza niż CD-RW) kosztuje 190 zł (20 razy drożej od CD-RW). Należy także pamiętać o niejasnej przyszłości standardu DVD-RAM ze względu na konkurencję ze strony podobnych technologii DVD-RW i DVD+RW.

SD-W2002
Interfejs: ATAPI
Bufor: 8 MB
Prędkość odczytu CD-ROM: 24×
Prędkość odczytu DVD-ROM:
Prędkość zapisu DVD-RAM:
Oprogramowanie: VOB Instant- -Write 3.0, VOB InstantBackup 3.0, InterVideo WinDVD 2000
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 2530 zł, nośnik DVD-RAM 4,7 GB 190 zł

+ duża pojemność nośnika
– wysoka cena nośnika
– brak zgodności zapisanej płyty z napędami DVD-ROM

Producent: Toshiba, Japonia
http://www.toshiba.com/
Dostarczył: Alstor, Warszawa
tel.: (0-22) 675 55 15, faks: 675 43 10
e-mail: #
http://www.alstor.com.pl/