Z cyfrakiem w plecaku

Sezon urlopowy zbliża się coraz szybciej. Porównujemy 8 cyfrowych aparatów fotograficznych dla zwolenników wycieczek autokarowych oraz miłośników leżaka przy hotelowym basenie. Nie zapominamy także o płetwonurkach oraz pilotach szybowców.

Udanego zdjęcia z wakacji nie trzeba chować w zakurzonym albumie. Lepiej umieścić je na pulpicie Windows, gdzie będzie umilać monotonię jesienno-zimowej szarugi.

Przetestowaliśmy…
– Canon Digital Ixus
– Canon PowerShot G1
– Fujifilm FinePix 1300
– Fujifilm FinePix 1400 Zoom
– Fujifilm FinePix 2400 Zoom
– Fujifilm FinePix 4700 Zoom
– Fujifilm FinePix 4900 Zoom
– Sony DSC-P1

Aparaty, które wzięły udział w teście, to konstrukcje przeznaczone zarówno dla osób dopiero zaczynających przygodę z fotografią, jak i dla półprofesjonalistów poszukujących solidnego narzędzia pracy. Najprostszym, ale także najtańszym urządzeniem jest Fujifilm FinePix 1300. Podstawowe atuty aparatu to mały ciężar oraz prosta konstrukcja mechaniczna. Dzięki niedużej liczbie elementów ruchomych (pięć przycisków i wygodne pokrętło sterujące trybem pracy) model ten powinien okazać się odporny na plażowy piasek. Pewnym niedopatrzeniem wydaje się jednak brak zabezpieczenia złącza zasilania i USB oraz obiektywu przed wpływami środowiska.

Tradycjonalistom z pewnością spodobają się aparaty Fujifilm FinePix 1400 i FinePix 2400 Zoom – oba modele do złudzenia przypominają popularne, analogowe aparaty kompaktowe. Dzięki solidnej, przesuwanej pokrywie, chroniącej obiektyw, nabywcy nie powinni się martwić przypadkowym porysowaniem powierzchni soczewek.

Dla osób często odwiedzających muzea i inne miejsca, gdzie fotografowanie jest zabronione, dobrym wyborem powinny okazać się aparaty Canon Digital Ixus oraz Sony DSC-P1. Dzięki niewielkim wymiarom urządzenia te z łatwością zmieszczą się niemal w każdej kieszeni, nie budząc podejrzeń ochrony galerii. Niestety, konstruktorzy obu modeli zmniejszyli nie tylko ich obudowy, ale także przyciski sterujące, co znacznie utrudnia ich wygodne użycie. Digital Ixus przypadnie do gustu użytkownikom, którzy nie chcą dźwigać ze sobą zbyt wielkiego ciężaru – aparat wraz z baterią waży zaledwie 223 gramy. Aparatem DSC-P1 powinny zainteresować się z kolei osoby spędzające czas nie tylko nad, ale i pod wodą – za 1000 zł producent oferuje specjalną obudowę umożliwiającą wykonywanie zdjęć podwodnych.

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
Ciekawe strony:
http://www.dpreview.com/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.