Zamiast strzelać…

Kto wygra pojedynek z następcą Deep Blue? Może jeden z graczy w LEGO Szachy?

…warto czasem trochę pomyśleć. Z takiego założenia wychodzą, zdaje się, twórcy LEGO Szachów dla dzieci. Wiadomo, że większość młodych użytkowników pecetów woli walkę z różnej maści potworami niż łamigłówki. Zainteresowanie ich grą wymagającą wysiłku intelektualnego na pewno nie jest proste. W jakim stopniu udało się to twórcom LEGO Szachów, każdy oceni sam, jednak pomysł jest naprawdę godny naśladownictwa.

Zbijanie figur ma walor pedagogiczny – ilustrujące grę animacje pokazują, że nie warto być agresorem: on zawsze przegrywa…

Według autorów aplikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 lat. Większość z nich na pewno poradzi sobie z obsługą programu, choć najmłodszym szachistom instalacja może przysporzyć nieco problemów. Do programu dołączono przejrzysty, kolorowy i napisany bardzo przystępnym językiem podręcznik. Sądzę jednak, że autorzy tej książeczki nieco przedobrzyli, nazywając przeciwnika „cieniarzem” czy „bałwanem”. Używanie takich pogardliwych sformułowań na pewno nie nauczy dzieci szacunku dla przeciwnika. Ale do rzeczy…

Po instalacji programu właściwie od razu można rozpocząć grę. Następcy Capablanki i Kasparowa mają do dyspozycji kilka wariantów gry: z komputerem, kolegą (na tym samym pececie) lub za pośrednictwem sieci (zarówno lokalnej, jak i Internetu).

Aby gra nie znudziła dzieci już po pięciu minutach od uruchomienia, autorzy postanowili ubarwić jej przebieg zabawnymi historyjkami rodem z Dzikiego Zachodu lub życia piratów (do wyboru). Trzeba podkreślić, że filmiki wyświetlane w przypadku zbijania bierek są zabawne i nie epatują przemocą czy agresją.

Szachownicę można przełączyć w tryb zgodny z piktogramami stosowanymi w prasie szachowej. Dzieci nie znające przepisów królewskiej gry łatwo mogą się z nimi zapoznać dzięki mówiącemu królowi-instruktorowi.

Siła gry LEGO Szachów na pewno nie dorównuje Fritzowi czy chociażby ChessMasterowi (patrz: CHIP 5/2001, s. 158), ale wystarczy dla początkującego gracza. Program ma za zadanie zainteresować dzieci gimnastyką umysłową i moim zdaniem robi to naprawdę dobrze. Być może dzięki takim programom pojedynek z następcą Deep Blue w 2020 roku mimo wszystko wygra jednak człowiek…

LEGO Szachy
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 166, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 4×, Windows 9x/Me, ok. 200 MB na dysku
+ dowcipne komentarze
+ doskonały system Pomocy
– czasem niezbyt przemyślane słownictwo
– tylko dwa scenariusze gry fabularnej
Producent: LEGO Media, Dania
http://www.lego.com/
Dostarczył:
IM Group, Warszawa
tel.: (0-22) 642 27 66
faks: 642 27 69
e-mail: [email protected]
http://www.imgroup.com.pl/
Cena: 99 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.