Zamiast telegazety?

Już od kilku lat abonenci platfomy Cyfra+ czekają na dostęp do Sieci za pośrednictwem posiadanych anten satelitarnych. Czy to, co właśnie otrzymali może spełnić ich nadzieje?

Abonenci platformy Cyfra+ są, właściwie od samego początku istnienia platformy, karmieni obietnicami otrzymania dostępu do Internetu. Wygląda na to, że wreszcie się doczekali…

Wirtualna Polska w Cyfrze+: w obecnej postaci dostęp do Internetu za pośrednictwem tej platformy pozostawia jeszcze bardzo wiele do życzenia.

Kiedy w listopadzie 1998 roku (po niemal trzymiesięcznym oczekiwaniu) odebrałem swój terminal Cyfry+, oczywiście dokładnie obejrzałem urządzenie. Na tylnej ściance terminala dostrzegłem złącze szeregowe RS-232, złącze równoległe oraz gniazdo telefoniczne RJ-11. Zacząłem więc nieśmiało podejrzewać, że mają one związek z komputerami, a ściśle mówiąc z dostępem do Internetu za pomocą terminala i komputera. „Satelitarny” Internet znałem do tej pory jedynie z pracy – kto raz miał okazję korzystać z tak szybkiego łącza, łatwo zrozumie moje ówczesne rozmarzenie.

Oczywiście wkrótce po uruchomieniu platformy marketing Cyfry zaczął roztaczać przed abonentami wizję dostępu do Internetu bez zrywania połączeń i przewyższającego zwykłe metody łączenia z Siecią transferem oraz stabilnością działania.

Sieć a la Cyfra+

Terminy uruchomienia usługi umożliwiającej dostęp do Internetu były kilka razy zmieniane, ale w końcu doczekałem się! W wyniku porozumienia Cyfry+ i jednego z najpopularniejszych portali – Wirtualnej Polski – abonenci platformy mają możliwość korzystania z zasobów WP. Dokładnie 30 kwietnia bieżącego roku na 50. kanale mojej ulubionej telewizji mogłem za darmo (tzn. w cenie abonamentu) sprawdzić, jak wygląda Sieć w telewizorze. I… gdyby było to jedyne kryterium wyboru platformy, już następnego dnia oddałbym terminal i czym prędzej poszukał innego rozwiązania.

Ulepszanie teletekstu

To, co abonenci Cyfry otrzymali, trudno nazwać inaczej jak nieco zmodyfikowaną telegazetą. Działa ona podobnie szybko (czytaj wolno), czasem gubi litery lub nawet całe zdania czy zdjęcia. Jednak najważniejszy jest fakt, że jesteśmy tylko biernymi użytkownikami Internetu. Możemy zatem oglądać jedynie to, co nam serwuje Cyfra, a serwuje, niestety, nie za wiele… Spośród bardzo wielu działów, dostępnych w internetowej wersji portalu Wirtualna Polska abonenci Cyfry+ otrzymują tylko niektóre, m.in. Z Polski, Ze Świata, Sport, Zdrowie, Muzyka, Kobieta. W obrębie poszczególnych bloków tematycznych możemy czytać zaledwie po kilka notek. W części poświęconej piłce nożnej 7 maja rano znalazłem jedynie informacje o katastrofie na stadionie w Iranie i relację z ligi niemieckiej. Trochę to mało jak na szumne zapowiedzi sprzed kilku lat. Tak na dobrą sprawę jedyna naprawdę istotna różnica w stosunku do telegazety to praca w trybie graficznym. Dzięki temu mamy dostęp do zdjęć, wykresów oraz nieco wyraźniejszych niż w teletekście napisów.

Platforma niejedno ma imię

Konkurencyjne Wizja TV i Polsat nie zasypiały gruszek w popiele i również wiele obiecywały. Ostatecznie w grudniu zeszłego roku Wizja udostępniła (niestety, na razie tylko w największych miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku) Chello, czyli satelitarny dostęp do Sieci. Chcąc surfować po Internecie z Wizją, trzeba oprócz terminala mieć komputer PC z zainstalowanym systemem Windows, modem oraz – co nie bez znaczenia – płacić dodatkowy, miesięczny abonament w wysokości 120 zł.

Także posiadacze cyfrowego tunera Polsatu mają od pewnego czasu dostęp do Internetu. W odróżnieniu od abonentów Wizji użytkownicy terminala Polsatu nie potrzebują komputera, by móc korzystać z zasobów Sieci – wystarczy im jedynie linia telefoniczna, służąca do przesyłania zapytań do serwera Polsatu.

Czekamy na więcej!

Być może to, co obecnie mają do dyspozycji abonenci Cyfry+, stanowi jedynie krok na drodze do „prawdziwego” satelitarnego Internetu. Prawdę mówiąc, na to właśnie liczę. Wprawdzie za Wirtualną Polskę w Cyfrze abonenci tej platformy nie muszą – w przeciwieństwie do Wizji i Polsatu – płacić, to jednak obecna postać Sieci ŕ la Cyfra+ zainteresować może jedynie osoby szukające kilku wiadomości z ostatniej chwili. Tylko po co to wszystko, skoro od lat dostępna jest telegazeta?

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Internet
Wizja TV
http://www.wizjatv.com.pl/
Cyfra+
http://www.cyfraplus.com.pl/
Polsat
http://www.polsat.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.