Zdalnie i bezpiecznie!

Test programu AdRem sfConsole 4.0.

sfConsole to kolejny już program krakowskiej firmy AdRem, przeznaczony dla administratorów sieci Novell NetWare. Jak sama nazwa („sf” to skrót od „safe”) wskazuje, jest to aplikacja służąca do zdalnego zarządza-nia serwerami. W porównaniu z konsolą systemową poziom bezpieczeństwa został podniesiony dzięki autoryzacji poprzez NDS użytkownika ubiegającego się o dostęp oraz każdorazowe szyfrowanie transmisji 128-bitowym kluczem. Zwalnia to administratora z konieczności używania Remote Console, której zresztą sam Novell nie poleca. Program obsługuje protokoły IPX oraz TCP/IP, poddaje też kompresji transmitowane dane i dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się nawet w przeciążonych sieciach WAN.

Dzięki narzędziu NWAdmin z zainstalowaną wtyczką Snap-in operacja przydzielania praw dostępu nie powinna sprawić kłopotów nawet mniej doświadczonym administratorom.

W najnowszej wersji dodano również opcje systematycznej autoryzacji konsoli lokalnej – każdy użytkownik, chcący z niej skorzystać, musi podać zarówno swój identyfikator, jak i hasło. Określenie praw dostępu do bezpiecznej konsoli może odbywać się poprzez wtyczkę Snap-in z poziomu programu NWAdmin lub zawartego w pakiecie dodatkowego narzędzia Access Control Administration. Administrator ma możliwość przydzielania konkretnych uprawnień poszczególnym użytkownikom lub ich grupom, dzięki czemu podział obowiązków związanych z administracją serwerem Net-Ware może obowiązywać także przy zdalnych operacjach.

Dodatkowymi atutami sfConsole są obsługa techniki przeciągnij-i-upuść oraz możliwość jednokierunkowego transferu plików – ze stacji roboczej do serwera. Program można więc polecić każdemu, kto ma pod komendą chociażby jeden serwer NetWare. Opcje rozbudowy w postaci dodatkowych kluczy programowych (umożliwiających zarządzanie kolejnymi serwerami w danej sieci) oraz fakt, że program jest cały czas rozwijany, to dodatkowe atuty. Jest jednak jedno „ale” – bez uiszczenia dodatkowej opłaty następne wersje konsoli nie będą mogły być bezpłatnie uaktualniane, co nie pozostaje bez znaczenia przy oprogramowaniu za 2000 zł.

AdRem sfConsole 4.0
Wymagania:
serwer: NetWare 3.2, 4.x, 5.x
klient: Windows 9x/NT/2000, klient Novell NetWare 2.50 lub nowszy, ok. 7 MB na dysku
+ obsługa IPX oraz TCP/IP
+ ochrona lokalnej konsoli
– dodatkowa opłata za roczny tzw. upgrade protection (20% wartości pakietu)

Producent: AdRem Software, Kraków
tel./faks: (0-12) 423 16 31
e-mail: [email protected]
http://www.adrem.com.pl/
Cena: ok. 1900 zł (dla jednego serwera)
Uaktualnienie: ok. 770 zł
W dziale Software | Nowe produkty znajduje się wersja demonstracyjna programu AdRem sfConsole 4.0