Agencja ochrony

Test programu AntiVirenKit 10.02

W wyniku rywalizacji między autorami wirusów a twórcami programów antywirusowych powstają coraz to nowe aplikacje służące do zwalczania komputerowego „robactwa”. Jednym z nowych środków „dezynsekcyjnych” jest AntiVirenKit – Generacja 10 firmy G DATA. O jego starszym bracie, oznaczonym numerem 9, pisaliśmy dokładnie w teście programów antywirusowych (CHIP 10/2000, s. 150). Trzeba zauważyć, że poddanie wersji 10 procedurze, jaką przeszły w teście wszystkie aplikacje, nie dałoby wiarygodnych i porównywalnych wyników, gdyż wykorzystana wówczas baza „mikrobów” nie zawiera ich najnowszych odmian. Skupimy się zatem głównie na zmianach, jakie zostały zaimplementowane w opisywanej wersji AVK.

W najnowszej wersji AVK kluczowe elementy interfejsu pozostały niezmienione. Wiekszość nowinek ukryta jest głębiej.

Zachowując „silnik” zapożyczony z AVP i pozostawiając bez zmian rozmieszczenie głównych elementów, do którego przyzwyczaili się już użytkownicy, do programu wprowadzono wiele zmian funkcjonalnych i kosmetycznych, które sprawiły że z AVK 10 pracuje się wygodniej niż z poprzednią wersją.

Dzięki modułowi AVK Office skanowane są automatycznie wszystkie otwierane pliki Office’a 2000, a wirusy w e-mailach usuwane już w trakcie pobierania poczty. Pojawia się też dodatkowy przycisk na pasku ikon w Outlooku, umożliwiający ręczne sprawdzenie katalogu zawierającego pocztę, oraz zakładka w menu Narzędzia/Opcje, która pozwala na zmianę opcji ochrony poczty. Tu możemy m.in. wybrać też „powiadamianie nadawcy zainfekowanego maila”.

Kolejne zmiany sprawiły, że na Pasek zadań powróciła ikona Strażnika. Po jej kliknięciu prawym przyciskiem myszy możemy – z menu kontekstowego – szybko dotrzeć do opcji konfiguracyjnych. Pod przyciskiem Internet Update kryje się dostęp już nie tylko do uaktualnień baz wirusów, ale także programu. Producent zapewnia roczną, bezpłatną i wystarczająco częstą aktualizację, która przebiega w sposób bardzo sprawny, w cenie programu, a nie jak było poprzednio w dodatkowych abonamentach. Po roku odnowienie abonamentu kosztuje ok. 150 zł.

Stali użytkownicy powinni się ucieszyć z wprowadzonych zmian, a niezdecydowani mogą wypróbować AVK w wersji 30- -dniowej. Po prostu zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

AntiVirenKit 10.02

Wymagania: PC 486, Windows 9x/Me/NT/ 2000, 8 MB RAM, ok. 10 MB na dysku

+ skuteczny „silnik” programu AVP
+ roczna aktualizacja bazy wirusów w cenie programu
– brak sprawdzania obecności dyskietki w napędzie podczas zamykania systemu

Producent: G Data Software, Szczecinek
tel.: (0-94) 372 96 50, faks: 372 96 59
e-mail: [email protected]
http://www.gdata.com.pl/
Cena: 213,5 zł

W dziale Software | Nowe produkty znajduje się 30-dniowa wersja programu AntiVirenKit 10

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News