Aplikacje do wynajęcia

Czy można zarabiać na sprzedaży oprogramowania, a jednocześnie uchronić je przed możliwością nielegalnego kopiowania? Tak – wystarczy nie dać go użytkownikowi.

Kiedyś kupując oprogramowanie, musieliśmy zapłacić za licencję na użytkowanie aktualnej wersji. Później można było dokupić uaktualnienia do następnych edycji. Taki sposób sprzedaży nie gwarantował producentowi stałych wpływów. Klient musiał z kolei dbać o to, aby być posiadaczem najnowszej wersji aplikacji. W modelu zwanym ASP (Application Ser-vice Providing) program jest przechowywany i uruchamiany na serwerze sprzedawcy.

Pakiet na odległość

ASP to nowy sposób udostępniania oprogramowania. Polega on na wydzierżawieniu aplikacji, co oznacza, że nie kupuje-my jej, lecz płacimy tylko za czas jej używania. Program jest udostępniany zdalnie, korzysta się z niego za pośrednictwem Internetu. Wbrew pozorom podobny schemat jest dość popularny w życiu codziennym. Na przykład z usług komunikacji miejskiej korzystamy, kupując bilet, podczas gdy właścicielami tramwajów pozostaje ktoś inny. Kolejny przykład to publikacja strony WWW. Mało kto kupuje łącze, osobny serwer i zatrudnia ludzi do ich obsługi. Skorzystanie z gotowych rozwiązań jest po prostu tańsze.

Zgodnie z prognozami amerykańskie wydatki na aplikacje handlu sieciowego udostępniane w modelu ASP będą rosły w postępie geometrycznym.

Serwowanie aplikacji sprawdza się doskonale w przypadku tych programów, które wykorzystują centralne bazy danych: sklepów internetowych czy systemów obsługi klienta, a także systemów zarządzania firmą czy finansowych (analizy, księgowość). Na razie mało popularne jest udostępnianie w modelu ASP aplikacji biurowych czy programów użytkowych, choć podejmowane są już pierwsze próby (patrz: CHIP 1/2001, s. 44).

Nie tylko handel

Aktualnie oprogramowaniem najczęściej udostępnianym w modelu ASP są aplikacje e-commerce. Najwięksi dostawcy usług internetowych (ISP) dysponują zwykle własnymi programami, dołączanymi do pakietu oferowanych usług związanych z pocztą elektroniczną oraz WWW. Dzięki temu klient nie musi kupować osobnego oprogramowania, a obsługa sklepu internetowego jest wliczona w abonament.

Ze sklepami powiązane są aplikacje finansowo-księgowe oraz gospodarka magazynowa. Obecnie 3 firmy oferują w Polsce prowadzenie sprzedaży, fakturowanie oraz księgowanie w modelu ASP. Zaletami takiego oprogramowania są niskie koszty miesięczne utrzymania systemu, pełna zgodność z aktualnym stanem prawnym (o to dba dostawca ASP) oraz legalność aplikacji.

W Polsce istnieje kilkanaście firm, które można nazwać dostawcami ASP. Rynek jednak dopiero się tworzy. Coraz więcej firm będzie przekształcać się z dostawców usług internetowych (ISP) w konglomerat ISP/ASP. Aby serwowanie aplikacji miało sens, firma musi dysponować dobrymi i niezawodnymi łączami, a takie mają dostawcy Internetu. Często firmy ASP oraz ISP nawiązują współpracę albo te drugie tworzą działy ASP.

Pole do popisu

Model ASP to szansa na dystrybucję oprogramowania dla małych firm programistycznych. Tutaj nie trzeba mieć sieci sprzedaży, firm wdrożeniowych i wszystkiego, co jest potrzebne przy dystrybucji tradycyjną metodą. Niskie koszty, możliwość umieszczenia demonstracyjnej wersji aplikacji na stronie WWW, aktualność oprogramowania to cechy, które będą przyciągały klientów. Dla dostawcy ASP zaletami będą niski koszt uruchomienia systemu sprzedaży aplikacji i stałe miesięczne wpływy. Udostępnianie aplikacji przez Internet praktycznie uniemożliwia pirackie kopiowanie programów. Ważne jest też to, że rynek ASP dopiero się tworzy, więc jest spora szansa zaistnienia na nim.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Internet
Firmy ASP w Polsce
http://www.ecenter.pl/
http://www.casper.pl/
http://www.ifirma.pl
http://www.getin.pl/
http://www.qumak.com.pl/
http://www.faktura.pl/
http://www.cdn.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News