Cyfrowy klaps

Tworzenie i montaż filmów przestały być domeną profesjonalnych wytwórni. Kupno cyfrowej kamery ze złączem FireWire i podłączenie jej do domowego komputera pozwoli Ci stworzyć własne, małe Hollywood.

Kiedy opracowano pierwszą kamerę filmową, nikt zapewne nie przypuszczał, że wynalazek ten zdobędzie taką popularność. Wkrótce amatorskie cyfrowe kamery wideo staną się być może tak powszechne jak aparaty fotograficzne.

Obecnie wakacyjne wspomnienia lub rodzinne uroczystości utrwalamy zwykle za pomocą analogowej kamery wideo. Jednak od pewnego czasu coraz większym powodzeniem cieszą się urządzenia umożliwiające cyfrową rejestrację obrazu. Zalet takiego zapisu wideo jest wiele – m.in. doskonała jakość zarówno obrazu, jak i rejestrowanego dźwięku. Modele cyfrowe wykorzystują kasety miniDV – dwukrotnie mniejsze od standardowych taśm VHS, co pozwala na produkcję kamer mieszczących się w dłoni. W miarę jak technika cyfrowa przestaje być tylko nowinką, kamery standardu VHS, S-VHS i Video8, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ustępują powoli miejsca urządzeniom cyfrowym. Tego typu sprzęt był dotychczas drogi i niedostępny dla większości filmowców amatorów. Można jednak zauważyć tendencję spadkową cen modeli cyfrowych. W redakcyjnym laboratorium mieliśmy okazję zapoznać się z możliwościami 17 kamer cyfrowych, które różniły się nie tylko wymiarami, ale przede wszystkim funkcjonalnością, wyposażeniem oraz jakością nagrywanego obrazu.

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
Format DV
http://www.manifest-tech.com/
pc_video/dv_tech/

http://www.chumpchange.com/
parkplace/Video/

Sprzęt, filmowanie i montaż wideo
http://www.filmowiec.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.