Czyżby orła cień?

Recenzja programu "Polonus".

Przybywa na rynku rozmaitych programów edukacyjnych, ale nadal rzadkością jest multimedialny kurs gramatyki języka polskiego. Nic dziwnego – nauczanie jej jest wyzwaniem zarówno dla nauczycieli, jak i autorów wszelkiej maści podręczników.

Oprawa graficzna Polonusa udowadnia, że wiedza gramatyczna nie musi iść w parze z gustem plastycznym.

Próbę stworzenia takiego kursu gramatyki podjęła firma S&R Computer. Założenia są ambitne – Polonus skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów i nauczycieli. Dostosowaniu wiedzy do potrzeb odbiorcy służy podział pakietu na Mini- i Makropodręcznik gramatyki (autorzy w pisowni nazw tych działów zrobili rażący błąd ortograficzny, co w tego typu publikacjach po prostu nie uchodzi) oraz podstawowy i zaawansowany kurs rozbioru logiczno-gramatycznego wypowiedzeń. Dodatkowymi modułami są Konstruktor wypowiedzeń i Tester kompetencji.

Pod względem merytorycznym program jest rzetelny (opiniowali go dydaktycy akademiccy), choć studenci polonistyki traktować go mogą wyłącznie jako potyczkę przed bitwą, a niektóre zagadnienia – choćby z kultury języka – są omówione niewyczerpująco nawet dla licealisty. Wiedza teoretyczna przekazywana jest jednak w sposób śmiertelnie nudny. Jedyne urozmaicenie stanowią wykresy i zróżnicowanie kolorystyczne, a przecież – zwłaszcza w wypadku najmłodszych odbiorców – nauczanie gramatyki wymaga znacznie większej inwencji.

Rozczarowuje też strona multimedialna aplikacji – interesujące są tylko audiowizualne prezentacje wymowy głosek i wykorzystanie starych pocztówek z różnych stron Polski. Nużą zaś komentarze „gospodyni” programu, a otwierająca aplikację animacja z piszczącym jak mewa orłem i śpiewem „Gaude Mater” rozbawiła mnie do łez, podobnie jak kiczowate obrazki z boćkami, żubrami i innymi „emblematami” naszego kraju. Wszystko to sprawia, że tytuł tej aplikacji kojarzy mi się z wtórnym znaczeniem słowa „polonus” – „staroświecki Polak”. A sądzę, że w nauczaniu rodzimej gramatyki stać nas na więcej.

Polonus

Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium, 32 MB RAM, Windows 9x/Me, ok. 10 MB na dysku

+ rzetelność informacji
+ pomysłowy Tester kompetencji ucznia
– słaba oprawa multimedialna
– mała atrakcyjność dydaktyczna

Producent: S&R Computer, Wrocław
Dostarczył: MarkSoft, Warszawa
tel.: (0-22) 663 93 90
faks: 663 92 98
e-mail: [email protected]t.com.pl
http://www.marksoft.com.pl/
Cena: 79 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News