Dziel i rządź

Test programu Moje Pieniądze 2001.

Jeszcze rok temu można było o tym tylko pomarzyć: mieć do wyboru kilka polskich aplikacji do zarządzania budżetem domowym lub małej firmy (patrz: CHIP 3/2001, s. 116; 4/2001, s. 110). Niedawno pojawiły się właśnie

Moje Pieniądze 2001 — kolejny program tego typu, który trafił do naszej redakcji.

Wizualnie Moje Pieniądze także nie odbiegają od standardu znanego ze Skarbnika czy Mojego konta: w głównym oknie aplikacji firmy TiMSI znajdziemy salda rachunków, transakcje do wykonania i skróty do podstawowych funkcji.

Aplikacja jest bardzo prosta w instalacji. Wraz z nią na nasz dysk trafia MSDE – system zarządzania bazą danych SQL (możliwa jest także praca z istniejącym serwerem SQL), w której przechowywane są wszelkie informacje dotyczące rachunków i transakcji. Tenże system jest także przyczyną kłopotów: wprowadzenie podczas konfiguracji programu znaku zabronionego kończy się wyjściem z aplikacji. Firma TiMSI – producent opisywanego programu – wie o tej sytuacji, ale ponieważ MSDE jest zakupionym przez nią zewnętrznym komponentem, to sama nie jest w stanie usunąć tego błędu.

Moje Pieniądze zawierają w sobie wszystkie elementy niezbędne dla tego typu programów (Moje konto, Skarbnik) i to w rozbudowanej formie. Aplikacja możliwia zdefiniowanie dowolnego rodzaju rachunku, transakcji, kategorii, kontrahentów itp. Dlatego też na początku używania programu warto „odrobić lekcje”: jeśli starannie wprowadzimy wszystkie dane (niektóre musimy), to później zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie można posługiwać się różnego rodzaju szablonami i gotowymi już wykazami. Autorzy podkreślają możliwość współpracy aplikacji z bankami świadczącymi usługi przez Internet (w tej chwili 5 banków).

Użytkownikom programów pozwalających na kontrolę finansów najbardziej zależy na raportach. W Moich Pieniądzach można je tworzyć prawie dowolnie. Mają one dość oryginalną postać: są tak przygotowane, że widzimy je w postaci kartki wydruku. Bardzo istotny jest fakt, że raport można wyeksportować do pliku w formacie XLS, RTF, CSV. Jedynym minusem jest brak obliczeń procentowych – każdy musi to zrobić samodzielnie.

Program należy pochwalić za dobrze opracowany plik pomocy. Trzeba jednak wspomnieć o małych niedopatrzeniach w wyświetlaniu niektórych okien, co utrudnia posługiwanie się paskami przewijania.

Moje Pieniądze 2001

Wymagania: PC Pentium, 32 MB RAM, Windows 9x/Me/2000/ NT 4.0, Internet Explorer 5.01, ok. 90 MB na dysku

+ możliwość współpracy z serwerem SQL
+ generowanie raportów do zewnętrznych plików
– drobne błędy w wyświetlaniu niektórych okien

Producent: TiMSI, Warszawa
tel.: (0-22) 644 86 76
faks: 644 78 52
http://www.timsi.pl/
e-mail: [email protected]
Cena: 125 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News