Gdy 800 MB to za mało

Czy chciałbyś nagrać 1,3 GB danych na płycie CD? Jeżeli tak, powinieneś przyjrzeć się pierwszej nagrywarce CD podwójnej gęstości. Nie obawiaj się jednak, że nowe urządzenie zrujnuje Twój budżet - Sony CRX200E jest tańsza od niektórych zwykłych napędów CD-

Czy chciałbyś nagrać 1,3 GB danych na płycie CD? Jeżeli tak, powinieneś przyjrzeć się pierwszej nagrywarce Double Density CD.

Mimo że kilku producentów wprowadziło już do sprzedaży urządzenia zapisujące dane na płytach DVD, wysokie ceny tych napędów oraz nośników powodują, że nagrywarki te nadal wykorzystywane są bardzo rzadko.

Gęsty CD albo rzadki DVD

Według firmy Sony optymalny kompromis pomiędzy dużą pojemnością nośnika a niskim kosztem eksploatacji zapewnić mają nagrywarki standardu DD CD-RW. W technice tej dane zapisywane są na dyskach o identycznych wymiarach jak zwykłe nośniki CD, lecz o podwojonej pojemności. Zapisanie takiej ilości danych wymaga jednak użycia specjalnego napędu CD-RW oraz odpowiednich nośników. Niestety, „gęste” płyty nie mogą zostać odczytane w zwykłych czytnikach CD.

Większą gęstość zapisu na nośnikach DD CD uzyskano dzięki bardziej precyzyjnemu ogniskowaniu promienia laserowego.

Pierwszą na świecie nagrywarką, zgodną z nową technologią, jest Sony CRX 200E-RP. Urządzenie to przystosowane zostało do nagrywania zarówno nowych płyt DD jedno- i wielokrotnego zapisu, jak również zwykłych dysków CD-R i CD-RW. Podczas odczytu i zapisu tradycyjnych płyt CD napęd Sony nie różni się niczym od standardowych nagrywarek – urządzenie jest poprawnie rozpoznawane i obsługiwane przez niemal wszystkie aplikacje służące do nagrywania płyt kompaktowych. Nie występują też żadne problemy z odczytem przez inne napędy płyt zapisanych przez CRX200E-RP, może ona więc z powodzeniem zastąpić zwykłą nagrywarkę CD-RW.

Dane bez muzyki

Właściciele nowej nagrywarki Sony nie powinni obawiać się również zbyt wielu problemów podczas zapisywania płyt o podwójnej gęstości. Pojemniejsze nośniki są obsługiwane przez większość popularnych aplikacji (m.in. WinOnCD, Nero Burning ROM, DirectCD, InCD), choć wymaga to często ich aktualizacji do najnowszych wersji.

Czarny wystrój przedniego panelu nagrywarki, choć estetyczny, nie zawsze będzie pasował do koloru obudowy komputera.

Niedogodnością, jaką napotkać może wielu użytkowników nowych nagrywarek, wynikającą ze specyfikacji DD CD, jest brak możliwości zapisu ścieżek muzycznych na nowych nośnikach.

Sony CRX 200E-RP
Interfejs: ATAPI
Bufor: 8 MB
Prędkość zapisu CD-R, DD CD-R: 12×
Prędkość zapisu CD-RW, DD CD-RW:
Prędkość odczytu DD CD-R: 24×
Prędkość odczytu DD CD-RW:
Prędkość odczytu CD-ROM: 32×
Obsługiwane systemy: Windows 98/Me/2000
Oprogramowanie: Roxio WinOnCD 3.8, Roxio DirectCD 5.01
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 1260 zł, płyta DD CD-R 7,80 zł, płyta DD CD-RW 21,30 zł
+ umiarkowana cena napędu i nośników
+ możliwość zapisu tradycyjnych płyt CD-R i CD-RW
– brak możliwości zapisu ścieżek muzycznych na DD CD
– wolny odczyt DD CD-RW

Producent: Sony, Japonia
http://www.sony-cp.com/
Dostarczył: Alstor, Warszawa
tel.: (0-22) 675 55 15, faks: 675 43 10
e-mail: [email protected]
http://www.alstor.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.