Gdy BIOS nie może

Czy w starszym pececie można zamontować dysk twardy o dużej pojemności? Prezentujemy kilka metod na zmuszenie takiego tandemu do bezproblemowej pracy.

Zadajesz sobie pytanie, czy Twój nieco wiekowy pecet będzie poprawnie współpracował z nowym, pojemnym dyskiem? Odpowiadamy: przy odrobinie wysiłku jest to możliwe.

Tylko niewielka część użytkowników pecetów korzysta z szybkich maszyn i najnowszych rozwiązań technicznych. Spora grupa osób pracuje na komputerach pamiętających czasy, gdy pojemność dysków twardych rzadko wyrażano w gigabajtach, a procesor Pentium 75 MHz był szczytem wydajności. Jeśli ktoś nie jest zainteresowany grami 3D czy obróbką filmów, to taka dość archaiczna konfiguracja zupełnie wystarcza. Właścicielom tych pecetów doskwiera zazwyczaj problem niedostatecznej ilości miejsca na przechowywanie danych – prawie na pewno prędzej czy później pojawi się u nich apetyt na większy dysk. Równocześnie rodzą się obawy, że starsza maszyna po prostu takiego „twardziela” nie będzie potrafiła obsłużyć i że nie obejdzie się bez wymiany podstawowych podzespołów, czyli płyty głównej, procesora i pamięci. Nowy dysk wcale jednak nie oznacza, że potrzebny jest nowy komputer.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Odnośniki do stron producentów płyt głównych
http://www.ping.be/bios/HTML1/bios.html
Producenci kontrolerów
http://www.abit.com.tw/
http://www.adaptec.com/
http://www.centos.com.tw/
http://www.highpoint-tech.com/
http://www.promise.com/
Menedżery dysków
http://www.ontrack.com/fujitsu/index.asp
http://www.storage.ibm.com/techsup/hddtech/
welcome.htm

http://www.maxtor.com/products/DiamondMax/
software/maxblast/default.htm

http://www.maxtor.com/Quantum/support/csr/
software/disk_docs/dm2000.htm

http://www.ontrack.com/diskmanager/
http://www.samsungelectronics.com/support/hdd/
utilities/utilities_01.html

http://www.seagate.com/support/disc/drivers/
http://www.storagesoft.com/products/DriveGuide/
http://www.westerndigital.com/service/ftp/
drives.html
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.