Każdemu według potrzeb

Test programu PartitionMagic 6.0.

Partycjonowanie dysku twardego nigdy nie było rzeczą łatwą, szczególnie jeśli do dyspozycji mieliśmy jedynie narzędzia dostarczane razem z zainstalowanym na naszym komputerze systemem operacyjnym. Jakiekolwiek zmiany w układzie, położeniu czy też rozmiarze partycji na naszym dysku twardym pociągały za sobą dodatkowo konieczność reformatowania tych partycji i żmudnego odtwarzania danych z kopii zapasowych lub wręcz reinstalacji całego wykorzystywanego przez nas oprogramowania.

Dopracowany interfejs użytkownika to jedna z podstawowych zalet nowej wersji PartitionMagica.

Na szczęście nie jesteśmy skazani jedynie na narzędzia systemowe, gdyż istnieją na rynku programy, które świetnie radzą sobie z problemami tego typu. Jednym z nich jest PartitionMagic firmy PowerQuest. Najnowsza wersja tego produktu sygnowana jest numerem 6.0 i występuje w dwóch odmianach (zwykłej i Pro), różniących się nieznacznie możliwościami.

Dzielenie to nie wszystko

W skład pakietu PartitionMagic wchodzi kilka bardzo przydatnych narzędzi. Znajdziemy tutaj między innymi: bootloader Boot Magic, ułatwiający wybór między kilkoma systemami operacyjnymi, Boot Disk Builder (tylko w wersji Pro), który potrafi stworzyć dyskietkę startową umożliwiającą zdalne zarządzanie dyskiem twardym komputera uruchomionego za jej pomocą, oraz Create Rescue Diskettes, tworzący dyskietki niezbędne do pracy PartitionMagica pod kontrolą DOS-a. Wielu użytkowników doceni zapewne zalety programu Drive Mapper, który potrafi zmienić wszystkie odwołania do danej litery dysku twardego, czy Partition Info, wyświetlającego wszystkie informacje o partycjach na naszym dysku twardym. Warto wspomnieć także o PQBoot, służącym do szybkiego przełączania się pomiędzy partycjami rozruchowymi. Dla tych, którzy pracują w DOS-ie, w pakiecie znalazł się PartitionMagic 6.0 for DOS.

Szybciej, więcej, lepiej

Podstawową i najważniejszą – moim zdaniem – cechą programu PartitionMagic jest możliwość zarządzania partycjami bez utraty zapisanych na nich danych. Firma PowerQuest wykorzystała tutaj opatentowaną przez siebie technologię SmartSector, która przy manipulacji danymi wykorzystuje jedynie bloki dysku fizycznie zawie- rające dane, dzięki czemu znacznie skrócony został czas wykonywania poszczególnych zadań.

Zarządzanie partycjami jest znacznie łatwiejsze dzięki grafikom ilustrującym układ partycji i animacjom przedstawiającym przebieg przeprowadzanych operacji.

Kolejną bardzo istotną funkcją jest możliwość tworzenia, zmiany rozmiaru i przenoszenia partycji FAT, FAT 32, NTFS, HPFS oraz Ext 2. Na przykład jeżeli chcemy zmienić rozmiar danej partycji, wystarczy wskazać ją myszką i z menu Operations wybrać opcję Resize/Move. Wprowadzane przez nas zmiany widoczne są od razu na ekranie, jednak fizycznie zostaną one wprowadzone dopiero po naciśnięciu ikony Apply changes. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na funkcję umożliwiającą cofnięcie naniesionych zmian za pomocą ikony Undo last, o ile nie użyliśmy jeszcze komendy Apply changes .

Oprócz tworzenia nowych partycji możemy również konwertować systemy plików partycji już istniejących. PartitionMagic daje nam tutaj duże możliwości, pozwalając na przykład na zamianę partycji FAT na FAT 32, NTFS lub HPFS. Dodatkowo bez trudu przekonwertujemy partycję typu Primary na Logical i odwrotnie.

Spośród innych przydatnych funkcji oferowanych przez najnowszy produkt firmy Power- Quest wymienić można możliwość analizy wielkości klastrów na poszczególnych partycjach oraz obsługę wewnętrznego języka skryptowego (tylko w wersji Pro), pozwalającego na korzystanie z wszystkich opcji programu w trybie wsadowym. Ponadto warto wspomnieć o ukrywaniu i odkrywaniu partycji, łączeniu kilku partycji w jedną czy podglądzie operacji, które są w toku, oraz poprawionej kontroli błędów występujących na partycjach.

Czas na zmiany

Wersja 6.0 PartitionMagic ma kilka usprawnień w stosunku do poprzedniej edycji. Do najważniejszych z nich należą pełna kompatybilność z systemami Windows Me i Windows 2000, możliwość ochrony programu hasłem, dzielenie partycji (tylko FAT i FAT32), odzyskiwanie skasowanych partycji oraz zamazywanie ich (tylko w wersji Pro) w celu upewnienia się, że dane ze skasowanej partycji nie zostaną przez nikogo odczytane. Dodatkowo (tylko w wersji Pro) mamy też możliwość wykonywania operacji na zdalnym dysku sieciowym.

Magia popularności

Instalacja pakietu przebiega szybko i sprawnie. Generalnie program nie ma wielkich wymagań. Wielkość miejsca na dysku twardym konieczna do instalacji to tylko 50 MB. Oprócz opisanej powyżej aplikacji oraz innych narzędzi na dysku twardym umieszczana jest również dość obszerna dokumentacja w formacie PDF, która oprócz podręcznika użytkownika zawiera też podstawowe informacje na temat organizacji danych na dyskach twardych, sposobu instalacji drugiego systemu operacyjnego na jednym komputerze oraz opis komend języka skryptowego wraz z praktycznymi przykładami. Niestety, dokumentacja ta dostępna jest tylko w języku angielskim.

Pakiet PartitionMagic cieszy się dużą popularnością już od kilku lat. Na pewno przyda się on wszystkim tym, którzy często zmieniają konfigurację partycji na swoich dyskach twardych oraz korzystają z kilku systemów operacyjnych. Możliwość wykonywania operacji na partycjach bez konieczności usuwania z nich danych docenią zapewne również administratorzy sieci lokalnych, w których tego typu zdarzenia zachodzą bardzo często.

PartitionMagic 6.0

Wymagania: PC Pentium, Windows 9x/Me/NT/2000/DOS, 32 MB RAM, ok. 50 MB na dysku

+ obsługa wszystkich najpopularniejszych systemów operacyjnych i systemów plików
+ możliwość pracy wsadowej
– brak polskiej dokumentacji

Producent: PowerQuest, USA
http://www.powerquest.com/
Cena: ok. 680 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News