Kolejny sposób na Sieć

Opis usługi komutowanego dostępu do Internetu oferowanej przez firmę IDS.

Niestety, nie każdy może korzystać ze stałego łącza internetowego np. w pracy. A i ci, którzy z racji wykonywanego zawodu mogą być przez cały dzień online, po powrocie do domu też są zdani na dostęp modemowy. Dzięki coraz szerszej ofercie operatorów internetowych (patrz: CHIP 4/2001, s. 164) wiele osób poprawiło swój sieciowy los ­ jeśli nie przez niższe koszta dostępu, to chociażby poprzez szybszy transfer. Jednakże nadal w wielu rejonach kraju, z powodu złej infrastruktury telefonicznej, są kłopoty nawet z połączeniem komutowanym. Do tego dochodzi przeciążenie łączy ogólnokrajowego operatora TP SA i już mamy pełny obraz opłakanej sytuacji polskiego internauty.

W trakcie pisania artykułu do kwietniowego numeru CHIP-a nie dotarłem, niestety, do informacji o jeszcze jednym graczu na polskim rynku telekomunikacyjnym. Chodzi tu o firmę Internet Data Systems (IDS). Jest ona dziś ­ oprócz TP SA ­ jednym z większych polskich dostawców Internetu działającym na terenie całego kraju i jedynym oferującym usługę powszechnego dostępu do Sieci na zasadach podobnych jak TP SA.

Już przy otwieraniu głównej strony IDS ukazuje się nam informacja rozwiewająca wszelkie wątpliwości. Dowiadujemy się m.in., że „Oferta IDS […] na bezpłatne korzystanie z dial-up […] oznacza, że IDS rezygnuje z pobierania opłat za korzystanie z jego usług providerskich w godzinach od 18:00 do 7:30”. Za połączenie z numerem dostępowym IDS ­

0-20 92 74

­ trzeba oczywiście zapłacić tyle samo co za połączenie z numerem 0-20 21 22, jednak już sam fakt istnienia takiego numeru powinien zainteresować wiele osób. Jeśli ktoś chciałby korzystać z usług IDS poza opisanymi godzinami i tym samym nie oglądać banerów reklamowych, może wykupić abonament w cenie 50 zł za miesiąc.

Obecnie sieć IDS obejmuje około 90 węzłów regionalnych na terenie całej Polski. Sieć szkieletowa funkcjonuje, opierając się na sieci Polpak-T, i dysponuje także bezpośrednim połączeniem ze wszystkimi ważniejszymi operatorami oraz własnym łączem 155 Mbps do uniwersyteckiego kampusu Warszawa Ochota (w tym do serwisów informacyjnych ICM ­ Sunsite, Tucows, Infoseek). Przepustowość do sieci TP SA przekracza 60 Mbps. Połączenie z zagranicą oprócz TP SA zapewnia również sieć tranzytowa GTS Ebone, co znacząco poprawia transfer danych z zagranicy. Wkrótce IDS planuje uruchomić węzły swojej sieci we wszystkich pięćdziesięciu telefonicznych strefach numeracyjnych Polski.

Firma IDS należy do Grupy ISP Softbank SA, w której 51% udziałów ma duński operator telekomunikacyjny TeleDenmark. Dlatego można się spodziewać, że szybko rozszerzy ona zasięg dostępu modemowego i być może w niedługim czasie zaoferuje ceny niższe niż TP SA. Jak zwykle jednak będziemy musieli na to poczekać.

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
Firma IDS
http://www.ids.net.pl/