Małe komputery w wielkiej Sieci

Niewielka popularność palmtopów w Polsce oznacza, że ich użytkownicy znajdują się w dość trudnym położeniu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze sprzętem nie mogą liczyć na pomoc kolegi, bo rzadko kiedy ma on podobne urządzenie. Kupno akcesoriów lub oprogramowania też nie jest proste – ze względu na znikomy popyt nie sposób znaleźć pokrowca czy zapasowego piórka w zwykłym sklepie.

Świat palmtopów jest stroną poświęconą palmtopom z rodziny PocketPC. Niewielka ilość zgromadzonych tu materiałów sprawia, iż cały serwis można „przekopać” dość szybko, jednak witryna istnieje dopiero od pół roku. Prawdopodobnie jeszcze rozwinie skrzydła.
Palm Page to bardzo bogaty serwis, poświęcony podręcznym komputerkom pracującym pod kontrolą PalmOS-a. Oprócz interesujących artykułów i recenzji witryna oferuje możliwość zasubskrybowania jej w postaci kanału AvantGo (do przeglądania w trybie offline przy użyciu palmtopa). Na pochwałę zasługują bardzo częste aktualizacje oraz funkcjonalny i estetyczny interfejs.
Niezbyt atrakcyjna szata graficzna witryny Palmtop On-Line może zniechęcać do jej odwiedzin. Znajdziemy tu jednak archiwum oprogramowania, ciekawe newsy i parametry techniczne najpopularniejszych modeli przenośnych komputerków. Warto zwrócić uwagę na starannie dobrane tapety, wymiarami dopasowane do małego ekranu.
W witrynie CE4you znaleźć można opisy przeszło ośmiuset aplikacji dla systemu Windows CE. W jednym miejscu zgromadzono też opisy techniczne kilkudziesięciu palmtopów – zarówno tych wyposażonych w klawiaturę, jak i obsługiwanych wyłącznie piórkiem.

Pomocną dłoń może podać Internet. Specjalizowane witryny udzielają odpowiedzi na większość pytań dotyczących małego komputera, składnice oprogramowania shareware i freeware pozwalają na wzbogacenie go o nowe funkcje i możliwości, a sklepy online oferują aplikacje i dodatkowe akcesoria.

Najświeższe informacje dotyczące komputerków Psion znajdziemy w serwisie Googol. Słowo to oznacza liczbę 10100 – i choć ilość pozycji w menu jest nieco mniejsza, to zdecydowanie warto odwiedzić tę witrynę. Opisy oprogramowania, nowinki związane z Psionem i EPOC-em (system operacyjny Psiona), bardzo bogaty wybór odnośników – oto jej główne zalety.
Często uaktualniany, bogaty serwis poświęcony różnorakim palmtopom – taki jest PDAStreet. Na wyróżnienie zasługuje ze względu na fakt, iż Visior – klon Palma – doczekał się tam własnego działu. Do tego zestaw standardowy: forum dyskusyjne, giełda, testy sprzętu i oprogramowania. Archiwum aplikacji wyróżnia się m.in. osobnym działem z produktami przeznaczonymi dla Windows CE instalowanego w… samochodach.
Oprócz działu traktującego o Palmach i PocketPC w MobilePlanet znajdziemy także informacje o mobilnych modemach, kartach sieciowych, rozszerzeniach pamięci i różnorakich akcesoriach. Dodatkowe informacje dotyczą m.in. telefonii komórkowej oraz systemu nawigacji satelitarnej GPS.
Krajowy mirror znanego szeroko archiwum oprogramowania Tucows udostępnia aplikacje dla sześciu najpopularniejszych rodzin palmtopów. Wszystkie programy podzielono na grupy tematyczne, a znaczną większość oceniono pod względem funkcjonalności i użyteczności. Jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia poszukiwań.

Info

Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#

Grupy poświęcone palmtopom
#
#.advocacy
#.pilot
#
#
#

Internet
Palm Pilot
Palm
http://www.palm.com/
PalmPage
http://www.palmpage.pl/
PalmPilot Archives
http://home.palmpilotarchives.com/
Freeware For Palm
http://www.freewareforpalm.f2s.com/
E-Books for Palm Pilots
http://www.thefittonchronicles.com/
Palm Handheld Computers
http://www.geocities.com/donzpalmz/
Palm2000
http://palm2000.freehosting.net/
Palm V Archives
http://www.geocities.com/
   dasaunders_2000/

Psion
Psion
http://www.psion.com/
Psion Information
http://www.dubois.ws/
   people/paul/psion/

3-Lib Information & Software
http://3lib.ukonline.co.uk/
Daniel’s Psion Section
http://www.geocities.com/
   SiliconValley/8130/psion.htm

Psion Software Downloads
http://psionware.psionware.com/

Windows CE
HPC.net for PocketPC
http://www.hpc.net/
Windows CE Archives
http://www.pda-archives.com/wince/
myCEDevice
http://www.mycedevice.com/
Windows CE Software
http://home.cearchives.com/
CEWire
http://cewire.com/
Windows CE Web Ring
http://www.windowscewebring.com/
PocketMatrix
http://www.pocketmatrix.com/

Różne
Paragon Software
http://www.penreader.com/
PDA Center
http://www.pdasoftware.
   homestead.com/

NWT Mobile Computer Specialist
http://www.nwt.com/
TomTom Software
http://www.palmtop.nl/
About
http://palmtops.about.com/

Dostawcy palmtopów
http://www.scientific.com.pl/
http://www.zibi.com.pl/
http://www.glen.com.pl/
http://www.palmtopy.pl/
http://www.karen.com.pl/
http://www.robomatic.com.pl/
http://www.mnemonics.pl/
http://www.apollo.com.pl/
http://www.stgroup.com.pl/
http://www.polhit.com.pl/