Pomoc poszukiwana

Nowy Internetowy Poszukiwacz niczym agent zrobi dla nas wywiad wśród wielu wyszukiwarek i przedstawi wyniki poszukiwań w jednym miejscu.

Internauci twierdzą, że jeśli czegoś nie ma w Sieci, to znaczy, że taka rzecz nie istnieje. Problem tkwi jednak w tym, że czasem odnalezienie jakiejś informacji wśród tysięcy adresów zwracanych przez różne wyszukiwarki przypomina grzebanie w śmietniku. Jeśli więc nie chcemy się zbytnio „ubrudzić”, to powinniśmy pomyśleć o tzw. multiwyszukiwarce. Wśród zagranicznych narzędzi tego typu popularność zdobył Copernic. Na naszym rodzimym rynku zadomowił się z kolei Internetowy Poszukiwacz, który doczekał się już wersji 3.0.

Nowe wizardy filtrowania w Internetowym Poszukiwaczu pozwalają pozbyć się większości mylnych wyników zwracanych przez wyszukiwarki.

Program obsługuje około 130 wyszukiwarek polskich i zagranicznych (Copernic w wersji Basic obsłuje ich 80), a ich lista według autora będzie wciąż się wydłużała. Poszukiwacz komunikuje się nawet z mniej popularnymi serwisami, takimi jak chociażby rumuńska i koreańska AltaVista.

Wysyłanie zapytań do wszystkich systemów jest na ogół niepotrzebne i dlatego wyszukiwarki podzielono na kilka kategorii (m.in. WWW, FTP, MP3, sklepy internetowe, news, shareware). Mamy też możliwość tworzenia własnych kategorii, zawierających wybrane przez nas wyszukiwarki. Podczas testowania program nie chciał z nich jednak korzystać.

Szukanie zaczynamy od wskazania odpowiedniej kategorii. Następnie wpisujemy wyrażenie, które chcemy znaleźć. Jeśli składa się ono z kilku wyrazów, to możemy poszukiwać stron, na których znajduje się dowolne z podanyc lub wszystkie słowa oraz dokumentów zawierających całą wpisaną przez nas frazę. Możemy też zaznaczyć, że interesują nas tylko wyszukiwarki umiejące znajdywać strony zgodnie z opisaną zasadą. Na koniec pozostaje już tylko naciśnięcie przycisku Start i oczekiwanie na rezultaty.

Program otrzymuje odpowiedzi od wyszukiwarek w postaci stron HTML, z których wyłuskuje adresy znalezionych dokumentów wraz z opisami. W tabeli prezentowane są: tytuł, długi opis oraz trafność. Do znalezionych odnośników możemy dodawać własne komentarze. Trafność jest, niestety, określana na podstawie kolejności odpowiedzi wyszukiwarki. Dlatego bywa, że zupełnie chybione odnośniki oceniane są na 99% tylko dlatego, że znalazły się na pierwszym miejscu w kiepskim systemie wyszukiwawczym.

Z tego powodu autorzy Poszukiwacza dodali w jego najnowszej wersji dwa systemy weryfikacji linków. Działanie pierwszego polega na prostym sprawdzeniu, czy w danej chwili serwer odpowiada i czy nie zwraca informacji o braku strony. Drugi natomiast pobiera treść stron i porównuje ją z opisem podanym przez użytkownika za pomocą specjalnego kreatora.

Nasuwa się pytanie, co będzie, gdy w wyszukiwarce zmieni się format podawania wyników. Twórcy Poszukiwacza przewidzieli też i taką sytuację. Aplikacja sprawdza na swoim serwerze, czy nie ma nowych reguł potrzebnych do przetwarzania danych, i w razie potrzeby dokonuje aktualizacji.

Gdy szukanie się zakończy, program usuwa z tabeli powtarzające się adresy. Dzięki wbudowanemu modułowi przeglądarki (dostępnemu, gdy mamy Internet Eksplorera) obejrzymy znalezione strony bez potrzeby uruchamiania dodatkowej aplikacji.

Wyświetlane rezultaty możemy filtrować, czyli ponownie je przeszukiwać z użyciem innego wyrażenia niż za pierwszym razem. Filtrowaniu podlegają opisy stron lub ich zawartość. Co prawda ta ostatnia opcja obciąża mocno nasze łącze, ale i tak będzie to szybsze niż ręczne przeglądanie każdej witryny, no i obędzie się bez naszego udziału.

Kolejną nową cechą pragramu są tzw. wizardy. Zaopatrzono w nie prawie każdą funkcję Poszukiwacza ­ od konfiguracji opcji programu po definiowanie zasad wyszukiwania.

Z Poszukiwacza możemy korzystać za darmo albo po zarejestrowaniu się ­ jeśli denerwują nas reklamy na ekranie. Z pewnością przy obecnych cenach dostępu do Sieci aplikacja ta pomoże nam zaoszczędzić o wiele więcej, niż sama kosztuje.

Internetowy Poszukiwacz 3.0

Wymagania: PC 486DX-100 MHz; 16 MB RAM; Windows 9x/Me/2000; ok. 4 MB na dysku

+ obsługa wielu wyszukiwarek
+ weryfikacja i filtrowanie wyników
– problemy z tworzeniem własnych kategorii wyszukiwarek

Producent: Cavern, Warszawa
http://www.poszukiwacz.pl/
Rejestracja: 20 zł za 1 rok

Na CHIP-CD 6/2001 w dziale Aktualności | Internet znajduje się darmowa wersja programu Internetowy Poszukiwacz 3.0.4

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.