Pomocnik lektora

Podczas wykładów z pewnością nużące jest przepisywanie wzorów i rysowanie wykresów. Treść zawartą na tablicy można jednak bardzo szybko zamienić na postać elektroniczną za pomocą przystawek skanujących do tablic.

Komputeryzacja obejmuje coraz to nowsze dziedziny życia. Nie omija także sal konferencyjnych i wykładowych. Firma Virtual Ink postanowiła skończyć ze żmudnym przepisywaniem notatek. Wystarczy teraz niewielka przystawka skanująca, a wszystkie naniesione na tablicę dane są wyświetlane bezpośrednio na ekranie monitora i zapisywane w pamięci komputera.

Marsz do tablicy! Mimio digital meeting assistant i Mimio flipChart to urządzenia do obsługi białych tablic oraz tablic z kartkami do zrywania (flipchart). Każdy model wyposażony jest w przystawkę skanującą oraz zestaw specjalnych markerów z nasadkami, w których „zakodowane” są cztery barwy: czarna, czerwona, zielona i niebieska. Wystarczy przyczepić urządzenie do tablicy, a dzięki specjalnemu systemowi pozycjonowania i przechwytywania ruchu pisaków, bazującemu na ultradźwiękach, dane zostaną odebrane przez komputer i wyświetlone na ekranie monitora. Informacje zapisywane są w plikach z rozszerzeniem INK, lecz przekonwertowanie ich na jeden z popularnych formatów (np. JPEG, BMP) nie stanowi większego problemu. Dzięki programowi NetMeeting dane udostępnić można poprzez Internet także szerszemu gronu odbiorców.

Nawet większą z przystawek Mimio można przewozić bez problemu – po złożeniu na pół wraz z zestawem pisaków zmieści się w niedużej torbie.

Ciekawa jest opcja śledzenia krok po kroku procesu zapisywania informacji na tablicy. Jest to szczególnie przydatne np. podczas tworzenia prezentacji multimedialnych, gdyż dane przedstawione są w formie kolejno wyświetlanych slajdów. Programowo możemy także zmienić grubość, z jaką urządzenie przedstawia ślad markera, lub dodać do już zapisanych informacji swoje własne notatki.

Możliwe jest także przeniesienie pulpitu Windows na tablicę i jego obsługa za pomocą specjalnego pisaka, który po zamontowaniu w obudowie markera ma za zadanie służyć jako bezprzewodowa mysz. Dzięki niemu można przechodzić między slajdami, zmieniać rozmiary okien lub je przenosić. Niestety, ze względu na problemy z właściwym pozycjonowaniem kursora na ekranie monitora jego obsługa nastręcza wiele kłopotów. Jeszcze inną funkcją pisaka jest możliwość „pisania” na tablicy bez pozostawiania śladów markera na jej powierzchni.

A jednak się różnią

Należy zaznaczyć, że pomimo wielu cech wspólnych oba urządzenia różnią się kilkoma szczegółami. Mimio digital meeting assistant wyposażony jest w dodatkowe peryferia, których pozbawiony jest model flipChart. Do zestawu dołączone są specjalna elektroniczna gąbka oraz elektrostatyczna nakładka, która po przyklejeniu do powierzchni tablicy służy jako kalkulator. Do urządzenia można podłączyć przystawkę directPrint, która wysyła informacje prosto do drukarki z pominięciem komputera. Podczas testu wydruk zawsze był zmniejszany do formatu A5 i nie było możliwości zmiany tego ustawienia.

Obydwa modele Mimio nie radzą sobie z małymi obiektami. Linie są często nie dorysowane i należy je powtórnie nanosić. Powodem tego jest zasada działania markerów. Aby ruch został przechwycony, należy rysować pod odpowiednim kątem i cały czas naciskać z właściwą siłą.

Produkty firmy Virtual Ink zaliczyć można jednak do udanych. Należy podkreślić prostotę ich obsługi przy jednocześnie dużej liczbie dostępnych opcji. Dzięki przejrzystej instrukcji (niestety, anglojęzycznej) nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z większością problemów. Urządzenia Mimio mogą być stosowane w czasie konferencji, wykładów lub prelekcji, ułatwiając pracę prowadzącym i odbiorcom, którzy otrzymają dane bezpośrednio do swojego komputera.

digital meeting assistant
Podłączenie: COM, PS/2, USB (opcja)
Gwarancja: 12 miesiący
Cena: 2700 zł (moduł USB 320 zł)

flipChart
Podłączenie: COM, PS/2, USB
Gwarancja: 12 miesiący
Cena: 1720 zł (Mimio writing recogniton: 510 zł)
+ ułatwienie w prowadzeniu konferencji
+ prostota obsługi
– niewygodna bezprzewodowa mysz
– brak polskiej instrukcji
– wysoka cena

directPrint
Podłączenie: LPT
Gwarancja: 12 miesiący
Cena: 1200 zł
Producent: Virtual Ink, USA
http://www.mimio.com/
Dostarczył: Veracomp, Kraków
tel.: (0-12) 421 98 73, faks: 422 23 52
e-mail: [email protected]
http://www.veracomp.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.