Przemyślane spóźnienie

Jeśli nie masz jeszcze karty graficznej z układem GeForce3, to nie masz czego żałować. Nagrodą za cierpliwość może być produkt lepiej dopracowany i wyposażony niż pierwsze modele z najnowszym procesorem Nvidii.

Szybka grafika bez względu na ustawiony tryb pracy to marzenie każdego komputerowego gracza. Co więcej, od ponad miesiąca można je spełnić za kwotę ok. 2000 zł. Czy warto?

Karty na układach GeForce3 należą do najwydajniejszych modeli i mają zapewnić Nvidii pozycję lidera w najbliższych miesiącach.

Co można zyskać

W porównaniu z dostępnymi dotychczas kartami z procesorem GeForce3 firm Elsa (Gladiac 920) i Leadtek (WinFast GeForce3 TD) oba opisywane produkty wyposażone zostały w dodatkowe funkcje. PixelView XX-Player, ma poza modułem wyjścia wideo, również cyfrowe złącze DVI, umożliwiające podłączenie panelu LCD lub – za pomocą specjalnej przejściówki – drugiego tradycyjnego monitora. Biorąc pod uwagę wysoką wydajność układu, nie sposób nie docenić tej funkcji, szczególnie gdy często wykorzystywane jest oprogramowanie typu CAD/CAM.

Raz wchodzi, raz wychodzi

Bardziej zaawansowaną konstrukcją wydaje się Asus V8200 Deluxe, choć w praktyce przeznaczony jest dla nieco innego grona odbiorców. Po wyciągnięciu karty z pudełka od razu zauważyć można sporą liczbę złączy na śledziu. Dla graczy przeznaczone jest VR 3D Glasses, umożliwiające podłączenie okularów, które po uruchomieniu odpowiedniej opcji w sterowniku sprawiają, że obraz wydaje się trójwymiarowy.

Znacznie większe możliwości dają jednak wyjścia i wejścia wideo. Te pierwsze umożliwiają m.in. wysłanie obrazu np. na telewizor, co sprawdza się podczas grania, szczególnie gdy dysponujemy małym monitorem. Wejście S-Video pozwala zaś na zapis sekwencji wideo. Wraz z kartą dostarczone są odpowiednie sterowniki w uniwersalnym formacie WDM oraz aplikacja Ulead VideoStudio 4.0 przeznaczona do edycji wideo.

Obie karty dysponują handlową wersją układu GeForce3, oznaczoną jako A5, oraz bardzo wydajnymi modułami DDR SDRAM o czasie dostępu tylko 3,8 ns! Podczas prób overclockingu pamięć udało się przetaktować do 430 MHz, procesor zaś do 220 MHz. Przy tych ustawieniach obie karty nadal pracowały stabilnie, a przyrost i tak już wysokiej wydajności wynosił ok. 3-7%.

Opisane karty przeznaczone są raczej dla wymagających, ale i bogatych klientów. Za cenę ok. 2000 zł otrzymają oni jednak dopracowane i przemyślane produkty.

Nvidia GeForce3
Magistrala: AGP 2×/4×
Pamięć [typ/zainstalowana]: DDR SDRAM/64 MB
Czas dostępu: 3,8 ns
Taktowanie procesora: 200 MHz
Taktowanie pamięci: 400 MHz
Maks. liczba kolorów [bpp]/tryb: 32/2048×1536

V8200 Deluxe
Złącza na śledziu: D-Sub, Composite, 2×S-Video (wejście/wyjście), VR 3D Glasses
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena: 2105 zł
+ obsługa okularów 3D
+ wejście wideo
– wysoka cena
Producent: Asus, Tajwan
http://www.asus.com.tw/
Dostarczył: AB SA, Wrocław
tel.: (0-71) 324 05 00, faks: 324 05 28
e-mail: [email protected]
http://www.ab.pl/

PixelView XX-Player
Złącza na śledziu: D-Sub, S-Video, DVI-I
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 1830 zł
+ cyfrowe złącze DVI
+ obsługa dwóch monitorów
– wysoka cena
Producent: Prolink, Tajwan
http://www.prolink.com.tw/
Dostarczył: Action 2, Kraków
tel.: (0-12) 269 07 05, faks: 266 69 40
e-mail: [email protected]
http://www.a.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.