Światło z góry

Krążek "Jasna Góra" wydawnictwa Impresja udowadnia, że multimedialne prezentacje nie muszą być nudne. Jak to osiągnięto?

„Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak płyną dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj” – tymi słowami Jana Pawła II zaczyna się multimedialna wędrówka po Jasnej Górze. Program Jasna Góra to trzeci po Zamku Królewskim w Warszawie i Wawelu (patrz: CHIP 02/99, s. 140) dysk wydawnictwa Impresja z serii „Zabytki Polski”.

Program Jasna Góra składa się z czterech części. W tej poświęconej zakonowi możemy zapoznać się z historią i życiem duchowym ojców paulinów.

Instalując program, możemy wybrać pomiędzy jego wersją polsko- i anglojęzyczną. Od samego początku zwiedzaniu towarzyszy muzyka sakralna w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Studium Musicae Cracoviense (wydana również na płycie audio „Auditum de coelis”), która doskonale oddaje nastrój i powagę tego miejsca. Prezentowaną na dysku muzykę odkryto w jasnogórskich archiwach.

Wędrując po kolejnych salach Sanktuarium, poznajemy przy okazji dzieje jasnogórskiego klasztoru. Niewątpliwie jest co podziwiać… Zbiór kilkudziesięciu fotografii pokazuje niezwykły, wielostylowy kompleks jasnogórskich budowli sakralno-klasztornych, otoczonych murami dawnej twierdzy. Wśród nich znajdziemy nie tylko zdjęcia komnaty Sali Rycerskiej czy zabytków zgromadzonych w Skarbcu, ale też pięknego parku okalającego budynki. Z pewnością warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze słynnym Obrazem jasnogórskim. Oprócz genezy czy legendy związanej z pochodzeniem i losów obrazu na płycie znajdziemy ciekawe informacje na temat znaczenia i symboliki ikon. Rozdział Zakon opowiada o dziejach paulinów oraz zadaniach zakonników związanych z duszpasterstwem, Nabożeństwo traktuje o wydarzeniach liturgicznych i religijnych, związanych z Jasną Górą.

Tych, którzy rozmiłowani są w historii, zainteresuje Kalendarium, gromadzące listę najważniejszych wydarzeń z bogatej historii jasnogórskiego klasztoru. Trudniejsze pojęcia wykorzystane w programie wyjaśni Słownik, umieszczony w Encyklopedii razem z biogramami osób, których życie było w jakiś sposób powiązane z Jasną Górą.

Jasna Góra to wyjątkowa płyta. Nie tylko ze względu na piękne zdjęcia (jest ich ponad 600), sekwencje filmowe i muzykę, ale też unikatową wartość poznawczą i estetyczną.

Jasna Góra

Liczba CD: 1
Język: polski/angielski
Wymagania: PC 166 MHz, 32 MB RAM, Windows 9x/Me/NT/2000, ok. 25 MB na dysku

+ piękne zdjęcia i muzyka
+ obszerne i ciekawe opracowanie tematu
– ciemny interfejs utrudniający nieco nawigację

Producent: Impresja, Przeźmierowo
tel.: (0-61) 814 27 01
faks: 814 22 94
e-mail: #
http://www.impresja.com.pl/
Cena: 119 zł

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.