Toshiba MK2001MPL

Test dysku twardego w postaci karty PCMCIA.

Producenci komponentów do notebooków już przyzwyczaili ich odbiorców do małych wymiarów i wagi oferowanych urządzeń. I choć od dawna wszystkim dobrze znane są karty PCMCIA, nikt wcześniej nie skonstruował dysku zgodnego z tym standardem.

Pierwszą firmą, która wyprodukowała dysk o rozmiarze 1,8″ mieszczący się w standardowym gnieździe PCMCIA, jest Toshiba. Model MK2001MPL nie bije wprawdzie rekordów wydajności czy pojemności, ale znakomicie sprawdzi się jako duża dyskietka. Jego podstawowe zalety to brak jakichkolwiek sterowników, dzięki czemu można go podłączyć i używać w każdym notebooku.

Zmierzone średnie prędkości transferów podczas odczytu i zapisu wyniosły odpowienio 1457 i 1394 KB/s. W tym tempie zapełnienie powierzchni 2 GB zajmuje wprawdzie ponad 20 minut, jednak przeznaczeniem dysku nie jest wymiana dużych ilości danych.

Producent przewiduje kilka różnych zastosowań nowego napędu. Pierwsze i najważniejsze to z pewnością dodatkowa pamięć masowa do notebooków. Urządzenie doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie komputer przenośny używany jest przez kilka osób. Każda z nich może wówczas mieć własną „dużą dyskietkę” i nie musi składować swoich danych w miejscu dostępnym dla pozostałych. Nowy dysk oferowany będzie również w nowych odtwarzaczach MP3. Dzięki dużej odporności na wstrząsy (nawet podczas pracy) oraz niskiemu zużyciu energii nowa generacja tych urządzeń pozwoli zmieścić godziny, a nie tylko minuty ulubionych utworów. Na koniec roku producent zapowiada premierę kolejnego modelu dysku o pojemności 5 GB.

Pojemność: 2 GB
Prędkość obrotowa: 4200 rpm
Bufor: 256 KB
MTBF: 300 000 godz.
Wytrzymałość na wstrząsy: podczas pracy: 150 G, podczas spoczynku: 1000 G
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 2300 zł
+ bezproblemowe podłączanie i odłączanie

Producent: Toshiba, Japonia
http://www.toshiba.com/
Dostarczył: Alstor, Warszawa
tel.: (0-22) 675 55 15, faks: 675 43 10
e-mail: [email protected]
http://www.alstor.com.pl/