Umarł Napster, niech żyje Gnutella?

Po przegraniu przez Napstera kilku procesów liczba plików muzycznych wymienianych w Internecie zmalała. Jako że natura nie znosi próżni, jego miejsce próbuje zająć Gnutella.

Coraz trudniej jest znaleźć w Internecie zbiory MP3. Większość serwisów pośredniczących w ich wymianie – ze słynnym Napsterem na czele – ma kłopoty prawne. W tej sytuacji sporą popularnością cieszy się Gnutella.

Niemożliwe stało się możliwe: w lutym tego roku firma Napster, największe źródło plików muzycznych w formacie MP3, została zmuszona nakazem sądowym do wprowadzenia filtrów przeciwdziałających wymianie piosenek objętych prawami autorskimi. Spowodowało to obniżenie zainteresowania tą formą wymiany muzyki – liczba użytkowników i ilość udostępnianych zasobów spadły o ok. 70%.

Inna duża sieć, oferująca serwis podobny do Napstera – OpenNap – również zaczęła się zmniejszać. Od stycznia do kwietnia 2001 liczba serwerów OpenNap spadła o 50%. Stało się tak prawdopodobnie na skutek listów z pogróżkami wysłanych przez agencję ochrony praw autorskich RIAA do dostawców Internetu, u których znajdują się serwery OpenNap. Filtry uwzględniające prawa autorskie zainstalował też serwis Audiogalaxy.

Inne duże projekty typu peer to peer (P2P) – Scour Exchange i CuteMX – zostały zamknięte. Pierwszy zaprzestał działalność z powodu bankructwa firmy Scour.net (zagrożonej procesami wytoczonymi przez agencję RIAA), drugi z powodu wycofania się firmy Globalscape Inc. (twórcy m.in. klienta FTP CuteFTP). Jej kierownictwo uznało, że straty wynikające z możliwości wytoczenia procesu firmie mogą przewyższyć zyski z uczestniczenia w całym przedsięwzięciu. Jedyną dużą siecią P2P (oprócz Napstera) pozostał Imesh, ale ten nigdy nie działał zbyt skutecznie.

Na razie systemy P2P używane są głównie do wymiany muzyki w formacie MP3, filmów DivX i oprogramowania. Niestety – w większości nielegalnego. Dlatego też wszystkie serwisy wykorzystujące centralny serwer narażone są na niebezpieczeństwo wytoczenia im procesu. Coraz więcej użytkowników przechodzi do serwisów, które nie potrzebują centralnego serwera – i dlatego trudniej je zamknąć. Nowym najpopularniejszym „serwisem” stała się sieć Gnutella. Niedawno upłynęła pierwsza rocznica udostępnienia tego rewolucyjnego narzędzia służącego do wyszukiwania i wymiany plików.

Info

Grupy dyskusyjne
Pytania i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
Klienty Gnutelli
http://www.bearshare.com/
http://www.limewire.com/
http://www.toadnode.com/
Gnutella World
http://www.gnutellaworld.net/
Mojo
http://www.mojonation.net/
Gnutella.pl
http://www.gnutella.pl/

Na płycie CD dołączonej do numeru w dziale Internet | Wymiana plików przez Internet znajdują się programy Grootella 0.99, Gnutella 0.56a i Bearshare 2.2.4.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.