W roli sekretarki

Test dwóch biurowych urządzeń wielofunkcyjnych.

Dwa nowe urządzenia wielofunkcyjne, Canon MultiPass C70 i C80, przeznaczone są dla małych i średnich biur. Oba „kombajny” łączą w sobie funkcje drukarki atramentowej, skanera i kolorowego faksu. Parametry techniczne opisywanych modeli są niemal identyczne, a jedyną różnicą jest wydajność modułu faksującego.

Drukują, skanują, faksują, dzwonią – zakup „kombajnu” Canona pozwala się pozbyć wielu biurowych urządzeń elektronicznych

Powszechne jest przekonanie, że obsługa urządzeń wielofunkcyjnych wymaga nabrania pewnej wprawy – tak jest i w przypadku produktów Canona. Duża liczba zaawansowanych funkcji oferowanych przez te modele wymusiła zastosowanie rozbudowanych paneli sterujących. Pomimo to do wywołania niektórych opcji należy wcisnąć złożoną kombinację przycisków.

Moduł drukujący obu konstrukcji dobrze spełnia swoją funkcję. Jakość uzyskiwanych wydruków, szczególnie tekstu i grafiki prezentacyjnej, nie jest może zachwycająca, wystarcza jednak do większości zastosowań. Drobne zastrzeżenia może wzbudzać jedynie gładkość i jednolitość wypełnienia czcionek, ale niedociągnięcie to w pewnym stopniu rekompensują doskonale nasycone kolory i wspaniałe wydruki na folii. Nieco gorzej prezentują się natomiast przeniesione na papier zdjęcia. Tutaj wszystkie niedoskonałości są dużo bardziej widoczne niż podczas drukowania tekstu. W efekcie fotografie cechują się małą czytelnością szczegółów i brakiem jednolitego wypełnienia. Nieco rozczarowuje prędkość druku – trzy minuty na czterostronicowy dokument to często zbyt wolno jak na urządzenie biurowe.

Bez zarzutu działa natomiast wbudowany skaner. Trzeba przyznać, że cyfrowe wersje „wczytywanych” dokumentów w niewielkim stopniu odbiegają od papierowych oryginałów. Jedynie czasami zaobserwować można drobne nieprawidłowości w oddaniu barw, ale wtedy rozwiązaniem może okazać się powtórzenie operacji skanowania. Wszystko to przy wykorzystaniu prostego, a jednocześnie praktycznego sterownika, rekompensującego w części dość skomplikowaną obsługę sprzętową urządzenia.

Funkcją ściśle wiążącą się ze skanowaniem jest wykonywanie kopii. W przypadku opisywanych modeli nie jest ona jednak mocno rozbudowana. Podczas powielania możemy jedynie zmniejszyć dokument (maks. do 70% pierwotnej wielkości) lub dopasować oryginał do rozmiaru strony. Proces kopiowania przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Zintegrowany moduł faksujący umożliwia wysyłanie i odbieranie zarówno czarno-białych, jak i kolorowych dokumentów. Nie będzie więc problemu z poprawnym odczytaniem barwnego wykresu czy tekstu napisanego czcionką o jasnym kolorze. Jest tylko jeden warunek – adresat także musi dysponować kolorowym urządzeniem faksującym. W przeciwnym wypadku otrzyma tradycyjny, czarno-biały wydruk.

Parametrem, różnym dla obu wymienionych urządzeń, jest wielkość pamięci faksu. W niej to przechowywane są przychodzące dokumenty, które z jakiegoś powodu nie mogły zostać wydrukowane (np. brak papieru lub atramentu). Wielkość pamięci faksu wyrażona w maksymalnej liczbie możliwych do zapamiętania stron wynosi odpowiednio 42 dla modelu Canon MP C70 oraz 426 dla urządzenia MP C80.

Jeżeli planujemy zakup komputerowego „kombajnu” do biura, w którym faks jest wykorzystywany sporadycznie, naszą uwagę powinniśmy skupić na modelu Canon MP C70. W przeciwnym razie warto zapłacić nieco wyższą cenę, otrzymując w zamian większą szybkość faksu oraz bezpieczeństwo odbieranych dokumentów.

MultiPass C70

Skaner: rolkowy A4
Rozdzielczość optyczna [dpi]: 300×300
Drukarka: atramentowa, kolorowa
Szybkość drukowania: do 5 s./min
Szybkość faksu: 14,4 Kbit/s
Pamięć faksu: 42 strony
Złącza: równoległe
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 1800 zł

+ obsługa kolorowych faksów
+ w zestawie słuchawka telefoniczna
– niska prędkość drukowania

MultiPass C80

Skaner: rolkowy A4
Rozdzielczość optyczna [dpi]: 300×300
Drukarka: atramentowa, kolorowa
Szybkość drukowania: do 5 s./min
Szybkość faksu: 33,6 Kbit/s
Pamięć faksu: 426 stron
Złącza: równoległe
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 2305 zł

+ obsługa kolorowych faksów
+ w zestawie słuchawka telefoniczna
+ duża pamięć faksu
– niska prędkość drukowania

Producent: Canon, Japonia
http://www.canon.com/
Dostarczył: Canon Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 572 30 00, faks: 572 30 11
e-mail: [email protected]
http://www.canon.com.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News