Zamiast notatnika

Pracownie komputerowe, kluby gier lub kafejki internetowe to miejsca, gdzie przyda się Kafejka 2.3. Program dopilnuje użytkowników, a na koniec dnia dostarczy raport e-mailem.

Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność kontrolowania czasu spędzonego przez użytkownika przy komputerze (np. w kawiarence internetowej), trzeba w jakiś sposób prowadzić ewidencję i notatki. W wyniku błędów i niedopatrzeń często zdarzają się rozbieżności np. pomiędzy rzeczywistym czasem pracy a uiszczaną opłatą.

W rozwiązaniu takich problemów może pomóc program Kafejka 2.5, opracowany przez polską firmę Mikro. Aplikacja składa się z dwóch części ­ serwera oraz klienta. Serwer to główny element programu. Wpisujemy tu dane klientów (adresy IP) i stąd kontrolujemy ilość czasu pozostałego do wykorzystania. Na serwerze również tworzone są raporty, które pozwalają podsumować dzień lub podliczyć utarg.

Rolą zainstalowanego na komputerze klienta jest m.in. wyświetlanie w górnej części ekranu pozostałego czasu pracy. Administrator może określić, ile czasu mają do dyspozycji poszczególni użytkownicy, a po wyzerowaniu licznika (ostatnie dwie minuty są wyświetlane na czerwono) komputer po prostu się wyłączy.

Bardzo rozbudowane funkcje Kafejki pozwalają nie tylko na kontrolę czasu pracy przy komputerach w internetowej kawiarni, ale i na automatyczne wysyłanie raportu do jej właściciela.

Kafejka ma dobre zabezpieczenia przed nieuczciwymi klientami. Programu nie można wyłączyć prostą kombinacją klawiszy [ALT]+[F4] ani też zakończyć za pomocą Menedżera zadań. Jak chwalą się autorzy, aplikacja wykorzystuje wszystkie możliwe zabezpieczenia, na jakie tylko pozwala system Windows.

Kolejne przydatne funkcje to możliwość ustalenia dziesięciu planów taryfowych oraz wyłączenia odliczania czasu dzięki funkcji Karnet. Kafejka pozwala też na kontrolowanie czasu pracy innych urządzeń sieciowych (do dwudziestu).

Raporty tworzone przez program zawierają zestawienie liczby komputerów, a także informacje, w jakich godzinach były wykorzystywane oraz ile pieniędzy powinno się znajdować w kasie. Dane te mogą być automatycznie wysyłane pocztą elektroniczną do właściciela kawiarenki. Kafejka nie obciąża dodatkowo sieci komputerowej.

Dzięki swojej ciekawej funkcjonalności oraz niewysokiej cenie Kafejka może ułatwić życie opiekunom kawiarenki internetowej lub klubu gier. Raz wyeliminowane zeszyty i ołówki z pewnością już nigdy nie powrócą.

Kafejka 2.5

Wymagania:
PC Pentium 166 lub szybszy,
32 MB RAM, Windows 9x/Me/NT/2000, MS Internet Explorer 4.0, protokół TCP/IP, około 5 MB na dysku

+ współpraca z wygaszaczem
+ monitorowanie różnych urządzeń sieciowych

Producent: PPHU Mikro,
Konstantynów Łódzki
http://www.mikro.net.pl/
Rejestracja: ok. 360 zł

Na CHIP-CD 7/2001 w dziale Software | Nowe produkty znajduje się 30-dniowa wersja programu Kafejka 2.5

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.