Czy musi się ruszać?

Udostępnienie w Sieci strumienia wideo wymaga dobrego sprzętu i stałego łącza z Internetem. Często jednak zupełnie wystarcza wyświetlenie na stronie WWW aktualnego zdjęcia miejsca, na które spogląda cyfrowe oko.

Stało się już niemal tradycją, że widoki “na żywo” z każdego większego miasta czy też często odwiedzanego zakątka świata można obejrzeć na odpowiedniej stronie WWW. Dzieje się to za pośrednictwem kamer umieszczanych w różnych miejscach naszego globu. Zazwyczaj w oknie przeglądarki widzimy statyczny obraz generowany na nasze żądanie przez specjalną kamerę, zintegrowaną z serwerem WWW.

Większość użytkowników Sieci nie dysponuje zasobami sprzętowymi, potrzebnymi do realizacji systemu “webcam” z prawdziwego zdarzenia. Możemy jednak z powodzeniem pokusić się o zastąpienie wyspecjalizowanego serwera zwykłą kamerką internetową i domowym pecetem.

Nasz system będzie działał następująco: komputer wyśle co określony czas wykonane za pomocą kamery zdjęcie na dysk serwera FTP przechowującego naszą stronę domową. Serwer WWW wyświetli w takim przypadku jedynie statyczną stronę HTML, możemy więc skorzystać z darmowej oferty jednego z usługodawców internetowych.

Przedsięwzięcie takie możemy zrealizować, np. używając zamieszczonego na CHIP-CD darmowego programu visionGS. Pozwala on na pobieranie klatki obrazu z urządzenia wideo (kamery internetowej, karty typu video capture itp.) w określonych odstępach czasu. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość określenia czasu pracy programu (np. codziennie od 8.00 do 21.00). Oprócz automatycznego wysyłania obrazków do serwera FTP program może je archiwizować, tworzyć miniaturki (thumbnails), dodawać do przechwyconych klatek napisy (czas, datę, adres WWW) itd. Wszystko to otrzymujemy za darmo, jeśli pominąć koszt dostępu do Internetu – tego jednak nie unikniemy w żaden sposób.

Instalacja programu jest bardzo prosta i nie powinna nikomu nastręczyć trudności (pomoże w tym przeglądarka CD CHIP-a). Pracę rozpoczniemy więc od konfiguracji uruchomionej po raz pierwszy aplikacji.

Konfiguracja visionGS PE

Program visionGS jest rozpowszechniany na licencji freeware. Nie powinniśmy jednak z tego faktu wyciągać pochopnych wniosków. Aplikacja jest naprawdę rozbudowana – oprócz wysyłania zdjęcia do katalogu wskazanego serwera FTP pozwala m.in. na takie operacje, jak detekcja ruchu obiektów w polu widzenia kamery czy wykorzystanie do udostępniania stron wbudowanego, niewielkiego serwera WWW. Zacznijmy jednak od konfiguracji podstawowych parametrów programu.

Po instalacji i uruchomieniu visionGS na ekranie pojawi się okno kreatora, który pomoże nam w konfiguracji narzędzia. Pierwsza, najważniejsza czynność, jaką musimy wykonać, to podanie w polu FTP Address/Hostname adresu serwera FTP przechowującego naszą stronę domową.
Adres serwera FTP nie przyda się programowi bez danych użytkownika (FTP Username) i hasła (FTP Password). W przypadku ewentualnych kłopotów z wysyłaniem plików warto sprawdzić przede wszystkim te ustawienia.
VisionGS zapisuje obraz przechwycony z kamery w plikach JPG. Możemy wybrać nazwę zbioru przesyłanego do serwera FTP (opcja Filename) oraz katalog, w którym będzie umieszczany obrazek (FTP Directory). Pamiętajmy przy tym, że nazwa katalogu rozpoczynająca się od ukośnika (“/”) oznacza ścieżkę bezwzględną (odnoszącą się do głównego katalogu serwera). W większości przypadków ukośnik nie będzie więc potrzebny.
Teraz powinniśmy wyznaczyć odstępy czasu, w jakich będzie następowało przesyłanie pliku do serwera (FTP Upload Interval). Będziemy mogli w przyszłości dowolnie zmieniać tę wartość, dostosowując ją do potrzeb i wysokości budżetu przeznaczonego na połączenia telefoniczne. Po zakończeniu pracy kreatora zobaczymy główne okno programu. Powinno ono zawierać obraz przekazywany przez naszą kamerę.

A parametrów tych jest ze 40…

Opisywany program wyróżnia się wśród licznej konkurencji sporymi możliwościami. Objawia się to m.in. dużą liczbą jego opcji. Na szczęście są one czytelne i dobrze opisane w Pomocy aplikacji. Z większością z nich zresztą przyjdzie nam się prawdopodobnie zetknąć tylko raz.

Aby włączyć mechanizm automatycznego wysyłania plików do serwera, musimy zaznaczyć pozycję Capture/Upload na liście opcji, a następnie włączyć parametr Capture/Upload automatically. Możemy też skorzystać z opcji automatycznego wykonywania zdjęcia w momencie wykrycia ruchu w zasięgu “wzroku” kamery (Use Motion Detection) i określić czas działania automatu (Start at… stop at…).

Okno ustawień otwieramy kliknięciem przycisku Settings lub za pomocą opcji menu File | Settings. Dostęp do poszczególnych parametrów aplikacji uzyskamy, zaznaczając kolejne pozycje listy w lewej części okienka Settings .

Istotne dla działania naszego serwisu mogą być również ustawienia na kartach włączanych opcjami Image i Image | Image Properties. Dzięki nim ustawimy parametry obrazu (jasność, kontrast, kolory) przesyłanego w pliku JPG.
Opisane parametry programu odpowiadają jedynie niewielkiej części jego możliwości. visionGS pozwala m.in. na wysłanie przechwyconego obrazu w liście e-mail czy użycie wbudowanego w program serwera WWW. Wszystkie opcje aplikacji opisano wyczerpująco w jej Pomocy.

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
visionGS
http://www.visiongs.de/

Na dołączonej do numeru płycie CD, w dziale Internet | Obraz z kamery na stronie WWW znajduje się darmowy program visionGS PE 1.21 F1

Więcej:bezcatnews