Dla tych, co się śpieszą

Minitest najnowszych nagrywarek CD-RW.

Gama dostępnych w sprzedaży napędów CD-RW stale się poszerza. Tanieją nagrywarki o mniejszej wydajności, a w ich miejsce pojawiają się modele osiągające coraz większe szybkości nagrywania. Dziś płytę CD-R można nagrać w 4 minuty.

Choć producenci napędów CD-RW wprowadzili już do sprzedaży urządzenia pracujące z prędkością 20× lub 24×, wciąż dużą popularnością cieszą się modele klasy 12× i 16×. Nie ma w tym nic dziwnego: w warunkach domowych nie ma wielkiego znaczenia, czy płyta będzie się wypalała cztery czy osiem minut, a niskie ceny zachęcają do zakupu wolniejszego urządzenia.

Spośród kilku nowych nagrywarek, które mogliśmy ostatnio przetestować, już na pierwszy rzut oka atrakcyjnym wyglądem przedniego panelu wyróżniają się Acer 1832A i HP CD-Writer 9710i. Uważny obserwator dostrzec może jeszcze jedną ciekawą cechę napędu firmy HP – przez otwory wentylacyjne w obudowie widoczny jest napis „Yamaha” umieszczony na płytce drukowanej z elektroniką sterującą. Dokładne oględziny potwierdzają, że urządzenie produkowane jest dla HP przez japoński koncern i stanowi odpowiednik modelu Yamaha CRW-2100E. Do podobnego wniosku można dojść, słuchając tej nagrywarki, która – podobnie jak testowana wcześniej Yamaha (patrz: CHIP 3/2001, s. 68) – wydaje z siebie szum przypominający odgłos pracującej kosiarki.

Niemal bezgłośnie pracuje natomiast napęd Teac CD-W516E. Jego znaczny ciężar potwierdza tezę o solidnej konstrukcji mechanicznej – producent zdecydował się na wykonanie z metalu wielu plastikowych zazwyczaj elementów, co powinno zapewnić nagrywarce dużą żywotność. Nie można natomiast pochwalić urządzenia

LiteOn 161040 — wyróżnia się ono na niekorzyść dość wysoką temperaturą, do której rozgrzewa się podczas odczytu płyt.

Przetestowaliśmy…

– Acer 1832A

– HP CD-Writer 9710i

– LiteOn LTR-16101B

– Sanyo CRD-BP1400PN

– Sanyo CRD-BP1500PN

– TDK CyClone AI-241040

– Teac CD-W516E

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#