Gdzieś jest, pececie?

Dzięki takim programom jak pcAnywhere przedstawiciele niektórych zawodów nie muszą codziennie podbijać karty. Wystarczy tylko usiąść w domu w kapciach przed klawiaturą...

Czyż nie byłoby przyjemnie, gdybyśmy zamiast iść do pracy po świętowaniu z przyjaciółmi kolejnego zwycięstwa reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata, mogli usiąść z herbatką przed komputerem i w domowym zaciszu zabrać się do pracy? To nie marzenie – taka sytuacja jest możliwa dzięki programowi pcAnywhere. To już dziesiąta wersja tej aplikacji, służącej do zdalnego zarządzania komputerem. Sterowanie to może odbywać się na kilka różnych sposobów. Tradycyjnie – poprzez Sieć – z wykorzystaniem protokołów TCP/IP, SPX czy połączenia ISDN, a także poprzez bezpośrednie połączenie kablowe, za pośrednictwem portu szeregowego.

Instalator programu oferuje użytkownikowi kilka predefiniowanych ustawień, dzięki czemu nie musimy przenosić na dysk wielu zbędnych później modułów. Jeżeli więc np. nasz komputer będzie nam służył wyłącznie jako narzędzie, z którym zamierzamy się zdalnie łączyć, instalujemy tylko pliki hosta. Inne pliki wybieramy, w momencie gdy nasz komputer domowy będzie używany jako ten, z którego ma następować połączenie do odległej maszyny. Możliwe jest zainstalowanie pełnego pakietu, dzięki któremu administrator może przygotowywać kopie instalacyjne programu spersonalizowane dla różnych użytkowników.

Zdalna praca już wkrótce nie będzie mrzonką fantastów ery przedkomputerowej. Dzięki takim programom jak pcAnywhere możliwa jest już właściwie dziś! Żeby tylko Internet działał trochę szybciej…

Aplikacja po zainstalowaniu i ponownym uruchomieniu komputera jest gotowa do pracy. Właśnie w tym momencie użytkownicy poprzednich wersji pcAnywhere mogą dostrzec zmianę. Osoby, które nie mają utworzonego profilu w programie, nie mogą pracować na zdalnej maszynie. Inne istotne nowinki to brak sprawdzania skanerem antywirusowym plików pobieranych ze zdalnego hosta oraz dodanie nowych sposobów uwierzytelniania dla platform firm Microsoft, Novell oraz internetowych, np. Active Directory Service (ADS), FTP, HTTP, HTTPS, Lightweight Directory Access Protocol (LDAP), Novell Bindery Service oraz Novell Directory Service (NDS). Innymi, nie mniej ważnymi zmianami są brak zgodności pcAnywhere z systemami DOS i Windows 3.1x oraz współpraca aplikacji Symanteca z Windows Me.

Oprócz zarządzania i pracy na zdalnym komputerze pcAnywhere pozwala także na „nagrywanie” sesji oraz robienie tzw. zrzutów ekranowych z aktywnego pulpitu, na którym pracujemy. Uzyskane w ten sposób pliki można przeglądać, dzięki czemu łatwo przygotować prezentację lub dokumentację.

Nie mniej ważnymi funkcjami są optymalizator połączenia oraz możliwość zabezpieczenia sesji hasłem. Pierwsza opcja umożliwia określenie warunków połączenia (np. rozmiar i rozdzielczość ekranu hosta), tak by było ono najefektywniejsze. Druga jest prostym sposobem ochrony przed użyciem programu pcAnywhere przez nie upoważnione osoby.

Inną przydatną funkcją aplikacji Symanteca jest moduł odpowiedzialny za transfer plików. Po jego uruchomieniu mamy do dyspozycji menedżera plików, wyglądem przypominającego wiele klientów FTP. Pozwala on na transfer danych na zdalny komputer, a z niego na nasze dyski lokalne. Możliwa jest także synchronizacja wybranych folderów (niezastąpiona funkcja w przypadku folderu Ulubione podczas pracy na wielu stanowiskach). W module tym autorzy aplikacji nie ustrzegli się jednak błędu. Nie jest on znaczący i nie wpływa w żaden sposób na jakość i sposób pracy, jednak u mnie wywołał rozbawienie. Przyciski służące do rozpoczęcia przesyłania danych, zamiast nazwy „Transferuj” mają napisy „Transferaj”.

Wprowadzone zmiany, mimo iż niekiedy mogłyby się wydawać nieprzemyślane (np. usunięcie skanera anytwirusowego, czy transmisji z wykorzystaniem protokołu IPX), mają na celu podniesienie bezpieczeństwa pracy i nadążanie za wciąż zmieniającymi się normami.

pcAnywhere 10
Wymagania: PC Pentium 100 MHz dla Windows 9x/NT 4, Pentium 150 MHz dla Windows Me oraz Pentium 133 MHz dla Windows 2000, 32 MB RAM, ok. 30 MB na dysku
+ poprawione bezpieczeństwo połączenia
+ sprawny moduł transferu plików
-drobne błędy w tłumaczeniu niektórych terminów
-usunięcie skanera antywirusowego i inne niezbyt przemyślane „poprawki”
Producent: Symantec, USA
http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa
tel.: (22) 635 80 03
faks: 635 69 50
e-mail: [email protected]
http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 1180 zł
Uaktualnienie: ok. 700 zł
W dziale Aktualności | Internet znajduje się 60-dniowa wersja pcAnywhere 10
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.