Kino podbiegunowe

Odtwarzanie filmów DVD pod Linuksem

Komputery z wbudowanymi napędami DVD coraz częściej pojawiają się nawet na półkach supermarketów. Dlaczego nie wykorzystać domowego peceta do oglądania filmów, sprzedawanych na srebrnych krążkach?

Od pewnego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem „pecetowego” napędu DVD. Z moich obserwacji wynika, że urządzenia te stają się coraz bardziej popularne. W zasadzie każdy producent komputerów ma już w swojej ofercie zestawy wyposażone w napędy DVD – i to nie tylko w pecetach z górnych półek.

Jak się szybko przekonałem, programy służące do odtwarzania filmów DVD powstają głównie dla dwóch systemów operacyjnych – MS Windows oraz MacOS. Jako zagorzałego zwolennika Linuksa głęboko dotknęła mnie taka jawna dyskryminacja mojego ulubionego systemu operacyjnego. Poruszony tym faktem rozpocząłem śledzenie wszystkiego, co działo się wokoło DVD i Linuksa. Nie musiałem długo czekać na efekty pracy programistów uniksowych – przed kilkoma miesiącami dotarła do mnie wiadomość o powstaniu nowych narzędzi do odtwarzania filmów ze srebrnych krążków. Wkrótce też udało mi się znaleźć w Sieci program Xine .

Jakość systemu

Xine ma określone wymagania co do systemu operacyjnego. Jednym z zalecanych jego elementów jest jądro 2.4.x, jednak z moich doświadczeń wynika, że wystarczający jest nawet kernel 2.2.17. Należy się natomiast upewnić, czy w jądro jest wkompilowana obsługa technologii MTRR (Memory Type Range Register). Zrobimy to, wydając w konsoli polecenie:

cat /proc/mtrr

Powinniśmy wtedy ujrzeć komunikaty podobne do poniższych:

reg00: base=0x00000000 (0MB), size= 128MB: write-back, count=1 reg00: base=0xd4000000 (3392MB), size= 32MB: write-back, count=1 reg00: base=0xd0000000 (3328MB), size= 642MB: write-back, count=1

Oczywiście szczegóły komunikatu będą zależały także od typu procesora oraz wielkości pamięci operacyjnej – może się on nieznacznie różnić od przykładowego. Jeśli nie zobaczymy go w ogóle, musimy skonfigurować i skompilować jądro, włączając w nim obsługę MTRR. Wszystkie kernele, począwszy od wersji 2.2.15, oferują taką funkcję. Znajduje się ona w sekcji Procesor Type and Features. MTRR umożliwia efektywną komunikację między procesorem a kartą graficzną. Przy jej braku odtwarzanie jest zwolnione i pojawia się charakterystyczne „rwanie” filmów. Musimy również pamiętać, że starsze procesory mogą tej funkcji nie obsługiwać. Przy okazji konfiguracji jądra warto również sprawdzić, czy zaznaczona jest opcja

IDE, ATA and ATAPI Block device

(obsługa tzw. urządzeń blokowych). Pozwoli to na włączenie obsługi DMA, a co za tym idzie – zwiększenie szybkości transferu danych z napędu DVD do karty graficznej. Większość jąder w konfiguracji domyślnej (mowa o kernelach dostarczanych z dystrybucjami) ma tę opcję włączoną.

Konfiguracja napędu

Zabierzmy się teraz do konfiguracji odtwarzacza DVD. Xine zakłada, że stosowny napęd jest skojarzony z urządzeniem /dev/dvd. Jeśli nie mamy takiego pliku urządzenia w systemie, musimy utworzyć odpowiednie dowiązanie symboliczne (link). Służy do tego polecenie:

ln -s /dev/hdX /dev/dvd

gdzie /dev/hdX oznacza „fizyczne” urządzenie DVD (a więc jeden z dysków wykrytych przez system). Pamiętać należy, że w Linuksie nie występują – tak jak w Windows – litery dysków, lecz pliki urządzeń. Dlatego dysk (napęd) primary przyłączony do pierwszego kanału IDE to /dev/hda, drugi – /dev/hdb itd. CD-ROM czy DVD też będzie widziany przez system jako dysk, np. /dev/hdd czy /dev/hdb (patrz: artykuł w CHIP-ie 6/2001, s. 150).

Z mojej praktyki wynika, że w przypadku systemu, w którym jest tylko napęd DVD (tzn. nie ma CD-ROM-u), polecenie ln -s /dev/cdrom /dev/dvd daje ten sam rezultat, jak opisano wcześniej. Jeśli jednak dysponujemy oboma wymienionymi urządzeniami, lepiej tego polecenia nie używać – takie próby mogą spowodować wystąpienie błędu.

Musimy również pamiętać, że do korzystania z pliku /dev/dvd konieczne jest nadanie mu praw dostępu 1777. Jest to potrzebne, ponieważ Xine wymaga prawa zapisu do pliku urządzenia. Uprawnienia te nadajemy (niekoniecznie z konta roota) poleceniem:

chmod 1777 /dev/hdX

Info

Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#

Internet
Xine
http://xine.sourceforge.net/

Na CHIP-CD w dziale Aktualności | programy dla Linuksa znajduje się Xine 0.4.3